Minister zdrowia Izabela Leszczyna z Platformy Obywatelskiej na początku lipca przedstawiła plany zmian w opiece zdrowotnej. – W procesie transformacji chcemy zrewolucjonizować obecną sieć szpitali i dostosować do potrzeb pacjentów i określonego finansowania. – powiedział członek zespołu ds. zmian systemowych w Ministerstwie Zdrowia Piotr Nowicki na spotkaniu z samorządowcami oraz dyrektorami szpitali i placówek medycznych. Obok istniejących rozwiązań transformacyjnych w ochronie zdrowia jednostki samorządu będą mogły łączyć SP ZOZ-y. – To oczywisty kierunek nie tylko na dalsze osłabianie szpitali samorządowych, ale także kierunek na dzielenie przez samorządy strat między, np. powiatami, które zdecydują się na powstanie połączonych szpitali. Dajmy na to, że trzy powiaty zdecydują o połączeniu trzech SP ZOZ. Dwa szpitale powiatowe będą zarządzane dobrze, a jeden fatalnie. W efekcie koszty poniosą samorządy, w których placówki funkcjonują dobrze. To de facto droga do otwarcia dyskusji na temat prywatyzacji szpitali publicznych zarządzanych przez samorządy. Gold Medica zarządzająca szpitalem powiatowym w Gołdapi jest spółką powiatową i to właśnie nowe władze powiatu zadecydowały o zmianie na stanowisku prezesa. Do konkursu zgłosiła się radna ościennego powiatu oleckiego, Emilia Urbanowicz, która w roku 2019 była kandydatką PSL do Sejmu RP. Warto wspomnieć, że obecny szef Rady Powiatu w Gołdapi Piotr Rant z Platformy Obywatelskiej głosił publicznie potrzebę uruchomienia w Gołdapi prywatnego szpitala. Rozumiem zatem, że dowiemy się niedługo, że trzeba łączyć szpitale powiatowe, osłabi się je hurtem, a następie zaproponuje ułatwienia dla prywatnych szpitali, bo pomimo „restrukturyzacji” – w wydaniu minister Leszczyny – nadal będą miały problemy? – pyta w rozmowie z Niezależną Gazetą Obywatelską Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin oraz była członek Społecznej Rady Nadzorczej SP ZOZ Szpital Kolejowy w Wilkowicach-Bystrej jako radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji.
Dotknę tematu, który dotyka wielu ludzi, czyli służby zdrowia. To jest element wspólny dla tych 3 gmin. Wiemy, że szpital w naszym mieście funkcjonuje, ale w jakiś sposób jest zatrzymany w czasie. Prędzej czy później albo przyszła Rada Powiatu podejmie jakieś bardziej odważne decyzje co do kierunku rozwoju służby zdrowia, szczególnie na poziomie szpitala, albo rzeczywistość nas dopadnie. W ten sposób stracimy nawet to, co mamy. My bardzo odważnie chcemy zaproponować dyskusję wokół tematu, który już był. Chodzi o podjęcie próby wybudowania i uruchomienia w Gołdapi prywatnego szpitala, który będzie łączył w sobie wszystkie funkcje szpitala powiatowego z dostępem bezpłatnym dla wszystkich mieszkańców naszych 3 gmin. Taka inicjatywa budowy szpitala już była. Osoba, która z nią wychodziła, w dalszym ciągu ją podtrzymuje pod warunkiem, że znajdzie partnera w postaci odważnego samorządu powiatowego oraz samorządów gminnych. Sam powiat tej sprawy bowiem nie załatwi. Tu jest potrzebne partnerstwo.”
Warto zapytać lokalnego lidera PO czy zatem zmienił zdanie wygłoszone lata temu? Czy teraz zamierza umacniać państwową służbę zdrowia? Być może, ale po czynach ich poznamy …
Piotr Galicki
Dodaj komentarz