W połowie 2022 r. ceny wynajmu mieszkań w niektórych miastach wzrosły nawet o 50% w porównaniu z tym samym okresem 12 miesięcy wcześniej. Przykładowo, w Warszawie za lokal, który w 2021 r. kosztował 1900 zł, dzisiaj trzeba wyłożyć aż 2800 zł. Jak sobie radzić w tej sytuacji i znaleźć maksymalnie korzystną ofertę?
Podejmuj błyskawiczne decyzje
Czasy są, jakie są – wysokie ceny i ograniczona podaż powoduje, że interesujące oferty znikają na pniu. Gdy widzisz atrakcyjne mieszkanie i wiesz, że stawka jest dobra i adekwatna do propozycji, nie zastanawiaj się, tylko szybko zdecyduj się na wynajem. W „normalnych” czasach takie zachowanie powinno się wręcz odradzić jako nieodpowiedzialne – wszak zawsze lepiej „przespać się” z daną decyzją i podjąć ją bardziej na spokojnie. Niestety, gdy już samo znalezienie mieszkanie staje się sztuką, nie należy wybrzydzać. Może się to bowiem skończyć tak, że następnego dnia nieruchomość będzie już zajęta przez kolejnego najemcę, który się nie zastanawiał. Polecamy też zainteresowanie się ubezpieczeniem wynajmowanego mieszkania – informacje i oferty można znaleźć w serwisie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.
Szukaj na obrzeżach
Jeżeli zależy Ci na wynajmie mieszkania w niskiej cenie, szukaj lokali na obrzeżach, a nawet – o ile masz taką możliwość – poza miastem. W takich lokalizacjach stawki bywają nawet o kilkadziesiąt procent niższe niż w dzielnicach cieszących się największym zainteresowaniem, przede wszystkich w centrach dużych miast. Oczywiście decydując się na mieszkanie poza miastem, trzeba uwzględnić wyższe koszty i dłuższy czas ewentualnych dojazdów do pracy, szkoły czy na uczelnię.
Zaprezentuj się jako wiarygodny najemca
Warto mieć świadomość, że wynajmujący są zainteresowani udostępnieniem swoich nieruchomości osobom wiarygodnym, które wzbudzają zaufanie i można się po nich spodziewać odpowiedzialnego użytkowania mieszkania. Pamiętaj o tym już podczas pierwszego kontaktu, np. telefonicznego – przyjmij serdeczną postawę i zachowuj się miło, a zrobisz lepsze wrażenie. Z kolei podczas negocjacji pozytywnie może o Tobie świadczyć poruszenie takich kwestii jak np. ubezpieczenie OC mieszkania – więcej na ten temat dowiesz się na stronie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/oc-mieszkania.
Szukaj w dobrym okresie
Czy wiesz, że w zależności od okresu w roku ceny wynajmu mieszkań mogą być nieco niższe lub wyższe? Otóż na najkorzystniejsze stawki można liczyć w pierwszych i ostatnich miesiącach roku. Wówczas popyt na nieruchomości nieco maleje, co odbija się również na cenach. Z kolei wiosną i jesienią jest on największy, głównie z uwagi na fakt, że studenci poszukują dla siebie lokali. W miarę możliwości warto zatem unikać tego okresu i starać się znaleźć mieszkanie na początku bądź pod koniec roku.
Ogłaszaj się
Zacznij działać aktywnie – nie tylko przeszukuj serwisy ogłoszeniowe i sprawdzaj oferty, ale też próbuj samodzielnie je znaleźć. Poinformuj bliskich i znajomych, że chcesz się przeprowadzić, wystaw swoje ogłoszenia na lokalnych grupach w mediach społecznościowych, a nawet fizycznie w klatkach schodowych czy na drzwiach wejściowych do bloków.
Unikaj podejrzanie tanich ofert
Gdy uda Ci się znaleźć bardzo tanią ofertę, dokładnie ją zweryfikuj i miej z tyłu głowy, że gdzieś może być haczyk. Na wszelki wypadek zawsze warto też ubezpieczyć się jako najemca – odpowiednią polisę da się szybko i skutecznie wyszukać w serwisie https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/ranking.