30 czerwca zakończył się szczyt Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). Sojusznicy podkreślili w deklaracji końcowej, że „Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim”. „Decyzje NATO są spóźnione, ale przynoszą pewne rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo” – powiedział dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, ekspert ds. międzynarodowych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.
W czwartek zakończył się szczyt NATO w Madrycie. Sojusznicy wprost ocenili, że Rosja jest najważniejszym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa.
Madrycki szczyt NATO wzmacnia bezpieczeństwo Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej. Ustalenia z tego szczytu będą przede wszystkim wzmacniały nowe kraje członkowskie oraz wschodnią flankę NATO. Żeby dobrze zrozumieć decyzje, które zapadły podczas szczytu, trzeba określić niebezpieczeństwa nowego układu geopolitycznego i układu sił na świecie. (…) Decyzje NATO są spóźnione, ale przynoszą pewne rozwiązania, które wzmocnią bezpieczeństwo”
– podkreślił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.
Dr Bogusław Rogalski dodał, że wojna na Ukrainie jest skutkiem wykorzystania naiwności Zachodu.
Wojna na Ukrainie jest wykorzystaniem naiwności państw zachodnich wypływającej z partnerstwa NATO z Rosją. W 2011 roku reanimowano partnerstwo NATO-Rosja, a ono zakończyło się z dniem najazdu armii rosyjskiej Władimira Putina na Ukrainę. Nowa doktryna, która została zmaterializowana w Madrycie, wprost określa, kto jest zagrożeniem dla państw stanowiących NATO. Rosję nazwano wprost bezpośrednim zagrożeniem dla NATO. W języku dyplomatycznym „bezpośrednie zagrożenie” rozumiane jest po prostu jako państwo wrogie. Dookreślono Chiny jako państwo kluczowe w relacjach geopolitycznych. Chiny nazwano poważnym wyzwaniem dla NATO”
– ocenił gość Radia Maryja.
Turcja zgodziła się poprzeć członkostwo Finlandii oraz Szwecji w NATO. Dr Bogusław Rogalski zwrócił uwagę, że zaproszenie tych państw do struktur NATO zapewni bezpieczeństwo militarne oraz polityczne.
Podczas szczytu madryckiego Finlandia oraz Szwecja zostały oficjalnie zaproszone do NATO. W moim przekonaniu jest to najważniejszy owoc tego szczytu. (…) Kwestia zaproszenia Finlandii oraz Szwecji jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa militarnego i politycznego w całej Europie Środkowo-Wschodniej, ponieważ po wstąpieniu do NATO te dwa państwa odciążą dwa „punkty zapalne”, które są w tym momencie na wschodniej flance NATO”
– akcentował ekspert ds. międzynarodowych.
Całą rozmowę z dr. Bogusławem Rogalskim można odsłuchać [tutaj].
Źródło: radiomaryja.pl