Przemysł charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na wodę o określonych parametrach. Aby usunąć zanieczyszczenia, firmy inwestują w nowoczesne technologie oczyszczania i uzdatniania wody. Przykładem może być ultrafiltracja, która opiera się na wykorzystaniu membran w procesie filtracji.
Przemysł charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na wodę o określonych parametrach. Aby usunąć zanieczyszczenia, firmy inwestują w nowoczesne technologie oczyszczania i uzdatniania wody. Przykładem jest ultrafiltracja, która opiera się na wykorzystaniu membran w procesie filtracji.
Co to jest ultrafiltracja?
Ultrafiltracja, zwana również filtracją molekularną, jest jedną z technologii oczyszczania wody. Jak można przeczytać na stronie oriontec.pl, dzięki półprzepuszczalnym membranom o porach zbliżonych do wielkości pojedynczej cząsteczki (od 0,1 do 0,001 mikrona) wodę można oczyszczać z bakterii, wirusów i różnych zawiesin. Ultrafiltracja zmniejsza również zmętnienie wody i poprawia jej zapach – co pozytywnie wpływa na jej właściwości organoleptyczne.
Technologia ultrafiltracji do oczyszczania wody wykorzystuje ciśnienie do wytworzenia fizycznej separacji. Zatrzymywane są cząstki większe niż pory w membranie. Filtry membranowe wykorzystują materiały, które w żaden sposób nie wpływają na właściwości wody. Co ciekawe, ultrafiltracji można poddać nie tylko wodę, ale także np. mleko czy inne płyny.
Gdzie stosowana jest ultrafiltracja wody?
Ultrafiltracja jest szeroko stosowana w przemyśle. W celu minimalizacji kosztów eksploatacji wiele zakładów produkcyjnych korzysta z własnego ujęcia wody. Jednak woda używana do płukania, mycia surowców lub jako składnik produktu końcowego musi mieć określone parametry. Woda pobierana bezpośrednio z ujęcia zazwyczaj nie spełnia surowych wymagań i musi być uzdatniona. Wówczas, w zależności od potrzeb firmy, rozwiązaniem może być ultrafiltracja.
Technologie ultrafiltracyjnego uzdatniania wody często interesują firmy z branży spożywczej, farmaceutycznej, chemicznej i tekstylnej. Za pomocą ultrafiltracji mogą zapewnić niedrogi dostęp do wody o pożądanych właściwościach – np. wolnej od bakterii czy wirusów. Ultrafiltracja wody to również rozwiązanie w sektorze komunalnym.
Jakie są zalety ultrafiltracji w zakładzie przemysłowym?
Firmy przemysłowe, które potrzebują wody o określonych parametrach jakościowych, które pobierają ją z własnych punktów wydobycia, zazwyczaj muszą postawić własną stację ultrafiltracji. W perspektywie to rozwiązanie ma wiele zalet. Ultrafiltracja wody w zakładzie przemysłowym:
- Nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Technologia ultrafiltracji wody nie wymaga dodatkowych substancji – do oczyszczania wody wykorzystywane jest ciśnienie.
- To ekonomiczne rozwiązanie. Zapotrzebowanie na energię jest niskie, firma staje się w dużej mierze niezależna od zewnętrznego dostawcy wody, a tym samym minimalizuje koszty.
- Woda może mieć pożądaną jakość. Obecnie wybór membran i technologii jest tak duży, że firmy mogą zaprojektować swoje zaopatrzenie w wodę zgodnie ze swoimi potrzebami.
Ultrafiltracji wody w przedsiębiorstwie sprzyja również stosunkowo niski koszt budowy instalacji i jej utrzymania z wysoką wydajnością. Modułowość systemu eliminuje przestoje, które mogą wystąpić podczas konserwacji.