Podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki programowania i wybór konkretnego języka to dopiero początek przygody z edukacją. Inna z decyzji organizacyjnych, którą również należy podjąć, jest forma zajęć, tzn. stacjonarny lub zdalny tryb nauki. Jaki sposób nauki programowania lepiej wybrać – tradycyjny czy online?
Nowe technologie a edukacja online
Nie ma żadnych wątpliwości, że w dwudziestym pierwszym wieku szkolenia przeprowadzane w formie zdalnej (online) robią absolutną furorę. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to rozwiązanie oferujące liczne korzyści dla kursantów. Przede wszystkim wybór ten oznacza oszczędność czasu oraz pieniędzy. Dzięki szkoleniom zdalnym pasjonaci programowania z całej Polski mogą uczestniczyć w zajęciach organizowanych np. przez renomowane ośrodki z siedzibą w Warszawie czy innych dużych miastach. Nie muszą oni w tym celu pokonywać dużych odległości, by znaleźć się na sali wykładowej – by uczestniczyć w szkoleniu, wystarczy jedynie rozsiąść się wygodnie w fotelu, przygotować niezbędne materiały i… uruchomić laptopa. Ponieważ tego typu zajęcia są prowadzone w trybach: wieczorowym, weekendowym oraz dziennym, możliwe jest pogodzenie warsztatów np. z pracą na etacie czy studiami.
Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą wprawdzie, że nauka w trybie zdalnym nie jest tak efektywna i sprawia, że kursanci stają się jedynie biernymi słuchaczami. Jest to jednak nieprawda. Dobrej jakości warsztaty online nie mają charakteru tutoriali. Profesjonalne ośrodki szkoleniowe prowadzą zajęcia zdalne w formie warsztatów LIVE. Oznacza to, że wykład ma – podobnie jak w przypadku tradycyjnych zajęć – aktywną formę i wymaga od uczestników czynnego uczestnictwa. Dodatkowo kursanci mogą podczas zajęć czatować (np. zadawać pytania dotyczące nauczanego właśnie zagadnienia) zarówno z wykładowcami, jak i między sobą.
W efekcie zajęcia online łączą w sobie zalety wynikające z wykorzystania nowoczesnych technologii (oszczędność czasu, brak wydatków na transport, dostęp do materiałów szkoleniowych online) oraz atuty typowe dla tradycyjnych zajęć stacjonarnych.
A może jednak wybrać tryb stacjonarny nauki?
Liczne zalety nie oznaczają jednak, że stacjonarny tryb nauki odchodzi od lamusa. Wręcz przeciwnie – wykłady stacjonarne wciąż są chętnie wybierane przez tych, którzy szczególnie cenią sobie indywidualne podejście oraz atmosferę podczas zajęć. To jeszcze nie wszystko. Ponieważ coraz więcej ośrodków szkoleniowych oferuje możliwość przeprowadzenia kursu programowania także w siedzibie firmy klienta, szkolenie tradycyjne może być sposobem na komfortową i wygodną naukę.
W jaki sposób uczyć się programowania – stacjonarnie czy zdalnie? Podsumowanie
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie należy gruntownie przeanalizować swoje potrzeby, oczekiwania oraz predyspozycje. Dopiero wówczas można dokonać takiego wyboru, który umożliwi – niezależnie od wybranej technologii informatycznej – systematyczną i efektywną naukę programowania.