Zniszczony, ale oryginalny wagon, w którym wywieziono z Tarnowa pierwszych więźniów politycznych do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odnaleźli w tym mieście pasjonaci kolejnictwa Marek Popiel i Krzysztof Jasiński i chcą w nim utworzyć izbę pamięci – poinformowało Radio Kraków.
Na prośbę Ryszarda Lisa z tarnowskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem doszło do spotkania z władzami PKP S.A. w sprawie przekazania wagonu miastu.
Inicjatorzy tego pomysłu chcą, żeby izba pamięci w wagonie została otwarta w 80. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz w czerwcu 2020 roku. Pomaga w tym także tarnowskie Muzeum Okręgowe”
– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.
Część ekspozycji byłaby poświęcona martyrologii kolejarzy.
Lis podkreślił w rozmowie z RK, że nawet w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau nie ma wagonu, którym dowożono więźniów na obozową rampę. Sugeruje on, żeby trzy przedziały były przywrócone do stanu z okresu II wojny światowej. Na ławkach można byłoby umieścić zdjęcia wybitnych postaci – zwłaszcza tarnowian – i ich życiorysy. Nie jest wykluczone wzbogacenie ekspozycji o elementy multimedialne.
Jak dodaje prezes tarnowskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, PKP S.A. wstępnie zadeklarowały pomoc w renowacji wagonu. Może to kosztować około 200-250 tysięcy złotych. Natomiast w wykonaniu ekspozycji miałoby pomóc Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Niedawno wagon został przeniesiony do magazynu PKP w Tarnowie”
– napisano na stronie Radia Kraków.
Zastępca Redaktora Naczelnego NGO
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju
Szanowna Redakcjo,
przesyłam tekst w linku do wiadomości
http://cyra.wblogu.pl/list-w-sprawie-tablicy-pamiatkowej-na-dworcu-kolejowym-w-oswiecimiu.html
Z wyrazami szacunku
Adam Cyra
Oświęcim