
Paweł Czyż (ZChR)/X.com
Radny Rady Powiatu w Gołdapi oraz wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Paweł Czyż przesłał dzisiaj przewodniczącemu tej rady Piotrowi Rantowi z Platformy Obywatelskiej oraz przewodniczącemu Komisji Planowania, Budżetu, Finansów, Promocji Powiatu, Gospodarki, Ochrony Środowiska, Zdrowia, Oświaty i Polityki Społecznej Rady Powiatu w Gołdapi Piotrowi Mościńskiemu wniosek formalny z propozycją podjęcia uchwały upamiętniającej zmarłego Papieża Franciszka. „Zwracam się do Panów z propozycją przyjęcia na najbliższej sesji Rady Powiatu w Gołdapi w dniu 29 kwietnia br. uchwały intencjonalnej w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego upamiętnienia Papieża Franciszka, który zmarł 21 kwietnia 2025 roku. Zwracam uwagę, że rozdział Państwa i Kościoła nie stoi na przeszkodzie. Pomimo że Francja jest krajem, który szczyci się zasadą świeckości (laïcité), wedle której państwo jest radykalnie odseparowane od Kościoła, a urzędnicy państwowi mogą uczestniczyć w uroczystościach kościelnych wyłącznie jako osoby prywatne — to Emmanuel Macron jako prezydent Republiki Francuskiej weźmie udział w pogrzebie śp. Papieża Franciszka. Uważam, że możliwe i potrzebne jest przyjęcie stosownej uchwały Rady Powiatu w Gołdapi, której propozycję przedkładam w załączeniu.” – napisał radny ZChR.
Uhonorować zmarłego Papieża
W zaproponowanej propozycji uchwały czytamy:
(…) Papież Franciszek zmarł w wieku 88 lat, pozostawiając niezatarte ślady w sercach Polaków dzięki swojej wizycie w naszym kraju. W 2016 roku Papież uczestniczył w 31. Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie, gdzie spotkał się z setkami tysięcy młodych ludzi z całego świata.
Papież Franciszek pozostanie w pamięci jako lider, który łączył ludzi swoją duchową mądrością, pokorą i niezłomną wiarą. Jego pielgrzymki do różnych zakątków świata, w tym do Polski, były momentami pełnymi duchowej głębi i autentycznego przesłania. Podróż Papieża Franciszka do Polski była wyjątkowa, nie tylko z powodu samego wydarzenia, ale także z powodu wyjątkowego charakteru tej wizyty. Największym momentem tego spotkania było nabożeństwo na Błoniach w Krakowie, gdzie zgromadziło się około 600 tysięcy osób. Papież zwrócił się do młodych ludzi z przesłaniem nadziei, miłości i solidarności, podkreślając znaczenie wspólnoty i wierności wartościom Ewangelii.
Kraków nie był jedynym miejscem, które odwiedził Papież Franciszek w Polsce. W programie wizyty znalazły się również Jasna Góra, gdzie Papież modlił się przed wizerunkiem Czarnej Madonny, oraz Oświęcim, gdzie złożył hołd ofiarom Holokaustu, odwiedzając były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
Również podczas audiencji generalnej w Watykanie w dniu 29 stycznia 2025 roku nawiązał on do 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Zwracając się do Polaków uczestniczących w spotkaniu w Auli Pawła VI, Papież powiedział: W tych dniach wspominamy waszych rodaków, którzy wraz z innymi narodami stali się ofiarami zagłady w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej.
– Bracia i siostry, bądźcie strażnikami prawdy i pamięci o tej tragedii i jej ofiarach, w tym o wielu męczennikach chrześcijańskich. To przestroga, by nieustannie zabiegać o pokój i bronić godności życia ludzkiego w każdym narodzie i w każdej religii. Z serca wam błogosławię – dodał Franciszek.
Rada Powiatu w Gołdapi docenia postawę, działalność i naukę Zmarłego Papieża, a w szczególności Jego wkład w politykę prorodzinną, kulturę i ochronę dziedzictwa – solidaryzując się z wszystkimi, którzy są zasmuconymi Jego odejściem. Requiescat in pace.”.
Radny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin zdaje sobie sprawę z faktu, że samodzielnie nie posiada inicjatywy uchwałodawczej w Radzie Powiatu w Gołdapi. W swoim wniosku wskazał, że „dla zgłoszenia projektu uchwały potrzebne jest jej wniesienie w warunkach wskazanych w art. 35 Statutu Powiatu Gołdapskiego”. Radny wnioskodawca liczy jednak, że jego projekt trafi na sesję tej rady 29 kwietnia br. jako projekt komisyjny.
Piotr Galicki
Dodaj komentarz