Kraje UE: Gruzja nie będzie mogła stać się częścią Wspólnoty

Zastępca Naczelnego

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili/X.com

Gruzja nie będzie mogła stać się częścią Unii Europejskiej, jeśli rząd nie zmieni obranego kursu politycznego – podkreślili we wspólnym oświadczeniu ministrowie ds. europejskich 13 krajów Wspólnoty, w tym Polski. Treść dokumentu przytoczyła dziś gruzińska agencja InterpressNews.

Gruzja jako kraj leżący w trudnym regionie pod względem geopolitycznym ma dosyć duże doświadczenie walki o wolność, samookreślenie, wartości i godność – zwłaszcza gdy 30 lat temu, po ostatniej okupacji, wywalczyła niepodległość od sąsiedniego imperium”

– napisali przedstawiciele rządów.

Jak zaznaczyli, w grudniu 2023 roku Gruzji przydzielono status państwa kandydującego do UE przy założeniu, że władze w Tbilisi podejmą odpowiednie działania przewidziane w rekomendacjach KE. W ostatnich miesiącach rząd gruziński przyjął jednak kilka ustaw, które nie są zgodne ze wspólnotowym dorobkiem prawnym (acquis communautaire). Przede wszystkim dotyczy to tzw. ustawy o zagranicznych agentach. W związku z tą decyzją wstrzymano proces integracji Gruzji z UE – przypomniano.

Proces „zostanie wstrzymany [do czasu], do kiedy będzie utrzymywany obecny kurs polityczny [Gruzji]” – zapowiedzieli przedstawiciele 13 krajów. „I jedno powinno być jasne: Gruzja nie będzie mogła stać się członkiem UE, jeśli gruzińskie władze nie zmienią kursu politycznego” – zadeklarowano.

Ministrowie wezwali Gruzję do zagwarantowania, by nadchodzące wybory parlamentarne (26 października) były wolne i sprawiedliwe.

Oświadczenie wydali przedstawiciele: Polski, Niemiec, Francji, Belgii, Danii, Estonii, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Portugalii, Finlandii, Szwecji i Czech.

Źródło: L24.lt na podst. „Nasz Dziennik”, EKO, PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *