Wiceprezes ZChR Paweł Czyż o potrzebie państwowej pomocy w zapewnieniu ogrzewania na terenach dotkniętych powodzią

Zastępca Naczelnego

Wiceprezes ZChR Paweł Czyż/X.com

Straty, które poniosły osoby fizyczne oraz firmy z terenów objętych zalaniem w czasie powodzi zapewne przekroczą wiele miliardów złotych. Rządowa pomoc ma charakter doraźny, a zapowiedź w sprawie możliwości pokrycia z budżetu państwa 12 rat kredytu w razie zniszczenia nieruchomości jest oczywiście niewystarczająca i ma pokryć złe wrażenie po wypowiedzi minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Należy pilnie wprowadzić program całkowitego pokrycia kosztów wymiany źródeł ogrzewania ze środków budżetowych, o ile zostały one uszkodzone w efekcie powodzi. Tysiące gospodarstw domowych dotknęło m.in. zalanie przydomowych kotłowni. Pogoda zmienia się dynamicznie i już teraz, w nocy mamy poważne spadki temperatury. Przed nami sezon grzewczy i dlatego tutaj potrzeba wsparcia. Jednocześnie wiele nieruchomości zużyje sporo energii elektrycznej na pośpieszne remonty, m.in. osuszanie. Tutaj także powinny zostać wprowadzone ulgi, a na terenach najbardziej dotkniętych powodzią powinno nastąpić zwolnienie od stałych kosztów dostarczenia energii”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, wiceprezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i radny Rady Powiatu w Gołdapi.

Nie wierzę w to. Nie mieści mi się w głowie, żeby w obliczu tragedii narodowej proponować ludziom, którzy utracili dobytek życia pożyczkę 

– powiedział w Radiu Zet Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, komentując propozycję minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski.

Przeznaczymy ok. 100 mln zł na nisko oprocentowane pożyczki na poziomie 1,5 proc. do 2,5 proc. na likwidację skutków powodzi”

– napisała w poniedziałek na portalu X minister klimatu i środowiska.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *