Dużo śpiewu, mnóstwo słońca i dobra zabawa – tak upłynął Festiwal „Pieśń znad Solczy w niedzielę, 19 maja w parku miejskim w Solecznikach. W ciągu 27 lat, bowiem tyle liczy Festiwal, impreza stała się nieodłącznym elementem życia kulturowego rejonu solecznickiego, łączącym zespoły muzyki ludowej. To jest doskonała okazja do zaprezentowania dorobku artystycznego dla miejscowych zespołów, jak też prezentacji znanych formacji muzycznych na solecznickiej scenie.
82. rocznica zbrodni w Święcianach
Skutki doznanych zbrodni wojennych to rany, które w sobie jako naród nosimy, ale które są też częścią naszej tożsamości. One nas tworzą, to doświadczenia naszych przodków – powiedziała portalowi Polskifr.fr prof. Monika Tomkiewicz, badacz z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej. 20 maja przypada 82. rocznica mało znanej zbrodni w Święcianach.
Apel Polaków mieszkających za granicą w sprawie obrony polskiej oświaty polonijnej
"Zwracamy się do Pana z apelem o uznanie zmian w podstawie programowej polskich szkół za granicą, podobnie jak szkół w Polsce, które forsuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, za istotne naruszenie podstawowych interesów Rzeczypospolitej Polskiej i próbę zerwania tradycyjnej więzi Macierzy z 20-milionową Polonią, oraz prosimy o zapobieżenie tym procesom. Nasz najwyższy niepokój budzi polityka rządu w zakresie pozatraktatowego, bezprawnego podporządkowania polskiej oświaty niepolskim, zewnętrznym instytucjom i agendom w ramach europejskiego obszaru edukacji oraz dostosowanie polskiego systemu oświaty do szkodliwych, antypolskich projektów UE. To oczywiste naruszenie wielu wiążących norm Konstytucji Rzeczypospolitej, suwerenności oraz bezpieczeństwa Polski, na straży których stoi Urząd, który Pan Prezydent piastuje". - napisali w swoim apelu do prezydenta Andrzeja Dudy liderzy Polonii rozsianych w różnych krajach. CZYTAJ APEL
Czytaj więcej...