„Pieśń znad Solczy” rozbrzmiała po raz 27.

Zastępca Naczelnego

Czerwone Gitary w Solecznikach/salcininkai.lt

Dużo śpiewu, mnóstwo słońca i dobra zabawa – tak upłynął Festiwal „Pieśń znad Solczy w niedzielę, 19 maja w parku miejskim w Solecznikach. W ciągu 27 lat, bowiem tyle liczy Festiwal, impreza stała się nieodłącznym elementem życia kulturowego rejonu solecznickiego, łączącym zespoły muzyki ludowej. To jest doskonała okazja do zaprezentowania dorobku artystycznego dla miejscowych zespołów, jak też prezentacji znanych formacji muzycznych na solecznickiej scenie.

Podczas niedzielnej imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Organizatorzy wydarzenia – Centrum Kultury w Solecznikach – zadbali nie tylko o bogaty program artystyczny, ale też liczne atrakcje, na jakie złożyły się wiązanie ptaków z siana, tworzenie emblematu „Pieśń znad Solczy”, wicie wianków i pasków z roślin. Działało również wesołe miasteczko dla dzieci, stragany gastronomiczne oraz jarmark, gdzie można było kupić wszystko, poczynając od kiełbasy i na sadzonkach kończąc.

Tradycyjnie imprezę zainaugurowała Msza Święta, celebrowana przez księdza proboszcza parafii solecznickiej Rusłana Wilkiela. W homilii ksiądz dziekan odniósł się do przeżyć apostołów, którzy doświadczyli Ducha Świętego, zaznaczając, że obchodzone w tym dniu święto jest okazją do odnowienia zaufania w działanie Ducha Świętego w naszym życiu. Jako chrześcijanie, czyli ludzie żyjący w mocy Ducha Świętego, mamy dawać jasne świadectwo wiary, w tym również świadectwo odwagi i wielkoduszności.

Wśród dostojnych gości Festiwalu znaleźli się mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Konstanty Radziwiłł, poseł na Sejm RL Rita Tamašunienė, Konsul Rzeczypospolitej Polskiej na Litwie Irmina Szmalec, prezes Rady Polonii Świata Jarosław Narkiewicz, delegacje z Połańca na czele z burmistrzem Jackiem Benedyktem Nowakiem oraz Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Zagajając Festiwal zebranych przywitał mer rejonu solecznickiego, który podkreślił wagę zachowania tożsamości narodowej, kultury i języka.

– „Pieśń znad Solczy”, to jedna z najpiękniejszych imprez kulturalnych nie tylko w rejonie solecznickim, ale i na Wileńszczyźnie. Ta impreza ma na celu przybliżenie i budowanie wspólnoty. Zainicjowany w 1995 roku festiwal jest przede wszystkim festiwalem kultury polskiej. To między innymi poprzez to wydarzenie chcemy kultywować kulturę polską, śpiew i taniec ludowy, promować tą ogromną wartość, wyrażoną w kulturze narodowej i ludowej – mówił mer rejonu Zdzisław Palewicz, dziękując jednocześnie artystom za działalność na rzecz szerzenia kultury polskiej w rejonie solecznickim.

Festiwal „Pieśń znad Solczy”, to kolejna impreza w rejonie solecznickim, którą swoją obecnością zaszczycił Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Litewskiej Konstanty Radziwiłł wraz z małżonką. Witając solczan Ambasador zaznaczył, że chętnie bywa tu na organizowanych imprezach, ale jest z mieszkańcami nie tylko w święta i zawsze służy pomocą.

– Dziękuję Państwu serdecznie za pielęgnowanie kultury polskiej, troskę o język polski. Zapewniam, że Rzeczpospolita Polska jest z Państwem, czego dowody są również dzisiaj, że jesteśmy z wami, przedstawiciele różnych środowisk. Stanowimy jedną wielką polską rodzinę, a takie święto jest miejscem, kiedy przeżywamy to w sposób szczególny – powiedział Ambasador Konstanty Radziwiłł, życząc zebranym dobrej zabawy.

Program imprezy został podzielony na trzy części. Na pierwszą – „Dźwięcz Pieśń znad Solczy” -złożyły się występy zespołów „Solczanka” (Soleczniki), „Ejszyszczanie” (Ejszyszki), „Kwiaty Polskie” (Ejszyszki), „Gromada” (Jaszuny), „Turgielanka” (Turgiele), „Łałymka” (Biała Waka), „Znad Mereczanki” (Jaszuny), „Solczanie” (Soleczniki). Jak mówi sama nazwa koncert objął najpiękniejsze pieśni i tańce ludowe z różnych regionów Polski i Wileńszczyzny.

W drugiej części festiwalu – „W rytmie wiosny” – wystąpili wychowankowie przedszkola „Bajka” w Solecznikach, Szkoły Sztuk Pięknych im. S. Moniuszki – chóry, orkiestry, zespół działu choreografii oraz soliści Jolanta Prowłocka i Zdzisław Palewicz Jr., jak też chóry szkół muzycznych w Ejszyszkach i Jaszunach.

Uwieńczył występy lokalnych artystów koncert legendarnego zespołu „Czerwone Gitary”. Koncert przygarnął tłumy. Od początku do końca został owacyjnie przyjęty przez publiczność nie tylko z Solecznik, ale i Wilna.

„Czerwone Gitary”, to ikona polskiej muzyki rozrywkowej. Przeboje tego legendarnego zespołu z 55-letnią historią znają i śpiewają wszystkie pokolenia Polaków. Kto nie słyszał piosenki „Kwiaty we włosach” czy „Nie spoczniemy”? Zespół cechuje fantastyczny kontakt z publicznością, z którą w Solecznikach zaśpiewali wszystkie swoje najpiękniejsze przeboje.

Organizatorzy i sponsorzy: Samorząd Rejonu Solecznickiego Centrum Kultury Samorządu Rejonu Solecznickiego Solecznicki Oddział Rejonowy Związku Polaków na Litwie.

Galerię zdjęć można zobaczyć TUTAJ 

na podst. salcininkai.lt/l24.lt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *