Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy w biurze, prawdopodobnie nie raz miałeś problem z tym, że w pomieszczeniu jest zbyt zimno lub zbyt ciepło.
Być może zastanawiasz się: jaka jest optymalna temperatura w pomieszczeniu z perspektywy naszego zdrowia i dobrego samopoczucia?
I, pomimo że pytanie to brzmi banalnie, to odpowiedź na nie jest bardziej skomplikowana, niż myślisz.
Temperatura, a pomieszczenie
Za średnią temperaturę w gospodarstwie domowym przyjmuje się około 20°C, czasami podaje się zakres 20–22°C.
W takim zakresie temperatur pokojowych człowiekowi nie jest ani za gorąco, ani za zimno, przy założeniu, że nosi się ubranie przeznaczone do użytku w pomieszczeniach zamkniętych.
W przypadku pomieszczeń mieszkalnych, takich jak salon sugerowana temperatura wynosi około 19°C.
Sytuacja zmienia się w sypialni, gdyż nadmierna temperatura może mieć wpływ na nasz sen.
Podczas snu temperatura naszego ciała spada [organizm odpoczywa i regeneruje się], a niższa temperatura w pomieszczeniu może ułatwić ten proces.
Zalecana jest temperatura, która nie przekracza 17°C – ogólna zasada jest taka, że w sypialni powinno być o 1-2 stopnie chłodniej niż w pozostałej części domu.
Łazienka to także dość wyjątkowe miejsce w domu – przez większość dnia jest nieużywana.
Ale jak już do niej wejdziemy, to chcemy, aby miała odpowiednią temperaturę.
Temperatura 22°C w zupełności wystarczy, aby czuć się komfortowo po wyjściu z prysznica lub wanny.
Wpływ temperatury pomieszczenia biurowego na produktywność
Wpływ temperatury pomieszczenia biurowego, w którym się pracuje na produktywność, jest dość znaczący.
W przeprowadzonych badaniach wykazano, że w temperaturze wynoszącej około 25°C pracownicy pisali bez przerwy, kiedy temperatura spadła o pięć stopni, wydajność była aż o 50% mniejsza.
Temperatura pomieszczenia, a wpływ na zdrowie
Średnia temperatura ciała człowieka wynosi około 37°C i jednym z głównych zadań naszego mózgu jest utrzymanie tej temperatury na stałym poziomie.
Aby to zrobić, nasz mózg sprawia, że nasze ciało spala glukozę, aby się ogrzać lub wytwarza pot, aby się ochłodzić.
Podczas gdy dla dorosłych i młodych ludzi odpowiednia temperatura w pomieszczeniu może być kwestią komfortu i produktywności, to w przypadku osób starszych i dzieci jest to ważna kwestia z powodów zdrowotnych.
Badania wykazały, że 45 minut w zupełności wystarczy, aby chłód w pomieszczeniu wywarł znaczący wpływ na osoby starsze, zmniejszając napięcie [siłę] ich głównych grup mięśni – w badaniu zasugerowano minimalną temperaturę 18°C.
Odpowiednia temperatura jest również bardzo ważna dla zdrowia dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych.
Nie oszukujmy się, niemowlaki bardzo szybko łapią wszelkiej maści infekcje, a zarówno zbyt zimne, jak i zbyt ciepłe pomieszczenie zdecydowanie pomagają w rozwoju infekcji.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli temperatura w sypialni jest komfortowa dla Ciebie, to będzie również w sam raz dla Twojego dziecka.
Podsumowanie
Idealna temperatura pomieszczenia nie istnieje – różni się ona w zależności od osoby, wilgotności powietrza, ubrania i poziomu aktywności fizycznej.
Ale za średnią temperaturę pomieszczenia można przyjąć temperaturę około 20°C, przy czym w sypialni powinno być chłodniej, a w łazience nieco cieplej.