„Piątka” ZChR do Senatu RP. Media: Trzeci komitet pozaparlamentarny pod względem ilości kandydatów

Zastępca Naczelnego

Od lewej: Justyna Masiewicz-Grodź, Gabriel Janowski, Monika Socha-Czyż, dr Bogusław Rogalski, Jerzy Kułaga/Twitter.com

Zgodnie z zapowiedzią, Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin nie wystawiło ogólnopolskiej listy kandydatów w wyborach do Sejmu RP, aby nie rozbijać głosów prawicowych, a tym samym zablokować rządy Donalda Tuska i Włodzimierza Czarzastego. Wystawiło jednak „piątkę” kandydatów w wyborach do Senatu RP. „ZChR nie chce odebrać Zjednoczonej Prawicy głosów prawicowych wyborców, (…) Co więcej, mogłoby to też się odbić na liczbie mandatów, które zdobędzie prawica. — Metoda D’Hondta jest bezwzględna — skomentował analogiczną sytuację (tj. decyzję Bezpartyjnych Samorządowców o starcie w wyborach) prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak (PO) w Radiu ZET.” – podał „Fakt”. Opiniotwórczy serwis „Senat – pole bitwy” poinformował na portalu X (dawniej Twitter), że ZChR „jest trzecie wśród komitetów partii co do liczby kandydatów do Senatu – za Bezpartyjnymi Samorządowcami i Nową Demokracją – TAK”. Warto dodać, że w PKW rejestracji dokonało 85 komitetów wyborczych w wyborach zarządzonych na 15 października. Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski kandyduje w okręgu nr 46 (Ostrołęka, tj. powiaty makowski, ostrołęcki, ostrowski, pułtuski oraz wyszkowski). Były minister rolnictwa, legendarny lider ruchu ludowego, Gabriel Janowski jest kandydatem komitetu wyborczego ZChR w okręgu nr 39 (Ciechanów, tj. obejmuje obszar powiatów ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, przasnyskiego i żuromińskiego). „Fakt” wprost zapytał wiceministra klimatu Jacka Ozdobę z PiS, który kandyduje z Płocka, ale do Sejmu, więc w okręgu nr 16 — „czy w partii pojawił się niepokój, że Janowski odbierze im część elektoratu”. Polityk Zjednoczonej Prawicy odparł, że „bardzo szanuje Gabriela Janowskiego”. Zarówno dr Bogusław Rogalski jaki i Gabriel Janowski kandydują z poparciem mazowieckich struktur NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych.

„Sensacyjną kandydatką” nazywa kandydaturę sekretarza generalnego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, radnej sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji z listy PiS, Moniki Sochy-Czyż w okręgu wyborczym nr 78 (Bielsko-Biała, powiaty bielski i pszczyński oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała) największy portal regionalny bielsko.biala.pl. Jerzy Kułaga, były radny powiatu pińczowskiego, jest kandydatem Komitetu Wyborczego Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin w okręgu nr 81 (Jędrzejów, powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, konecki, pińczowski, staszowski, włoszczowski), zaś w okręgu nr 84 (Elbląg, powiaty bartoszycki, braniewski, elbląski, lidzbarski oraz miasto na prawach powiatu Elbląg) Justyna Masiewicz-Grodź.

Rządzący powinni zgromadzić 231 szabel w Sejmie RP, a nie w Senacie RP. Więcej, senatorowie ZChR będą blokowali zapędy, aby ustępować unijnym technokratom, a także będą działali na rzecz ochrony życia, sanacji wymiaru sprawiedliwości, wsparcia dla Polaków i Polonii mieszkających poza granicami Polski. Senatorowie ZChR będą zatem sumieniem i kręgosłupem moralnym w polskim parlamencie nowej kadencji”

– wyjaśnił rzecznik prasowy ZChR Paweł Czyż cytowany przez „Fakt”.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *