Za pomocą nowych technologii naukowcy potwierdzili autentyczność złotych monet, z wizerunkiem Sponsiana, tajemniczej postaci starożytnego Rzymu. Zdobyli tym dowód na odkrycie jednej z zagadek historii o rzekomo zaginionym rzymskim władcy.
Niezwykłe monety kluczem do wielkiej zagadki historii
Brytyjscy archeolodzy, na czele z prof. Paulem N. Pearsonem postanowili odkurzyć jedną z zagadek starożytnego Rzymu. Wykorzystując nowoczesną technologię, sprawdzili autentyczność znalezionych w Transylwanii monet z III w. n.e., które przez lata uznawane były za sprytną fałszywkę. Obecnie znajdują się one w zbiorach The Hunterian muzeum w Glasgow oraz Narodowym Muzeum Brukenthala w rumuńskim Sybinie. Brytyjscy naukowcy zbadali monetę w Glasgow.
Zespół zauważył wiele niespójności w historii fałszerstwa. Zaskakiwało już to, że ktoś postanowił sfałszować monetę mającą pochodzić z III wieku. Naukowcy podkreślają, że w XVIII i XIX wieku, kiedy moneta pojawiła się na aukcjach, znacznie większym zainteresowaniem cieszyły się starsze eksponaty. Ponadto absurdem byłoby poświęcanie czasu i złota na stworzenie fałszywki z wizerunkiem nieznanej postaci Sponsiana, która dla wielu nie miała żadnej wartości.
Przez te podejrzenia naukowcy postanowili jeszcze raz przyjrzeć się złotej monecie, tym razem używając potężnych mikroskopów w świetle widzialnym i ultrafioletowym oraz mikroskopów elektronowych. Sprawdzono nimi ślady zużycia monety i porównano je z innymi numizmatami tamtego okresu. Badanie potwierdziło autentyczność. Co więcej taki sam wynik otrzymali rumuńscy archeolodzy, badający swoją monetę z wizerunkiem Sponsiana.
To był naprawdę ekscytujący projekt dla The Hunterian i jesteśmy zachwyceni, że nasze odkrycia zainspirowały wspólne badania naukowcami w Rumunii”