Historyczny Krzyż usunięty z miejsca spotkania G7. ZChR: „Haniebne, skandaliczne!”

Zastępca Naczelnego

Foto za „Welt”/Twitter.com

482-letni krzyż został usunięty z Sali Pokoju ratusza miejskiego w Monastyrze, gdzie spotkali się ministrowie spraw zagranicznych państw grupy G-7 – informuje w piątek portal dziennika „Welt”. Decyzję podjęto na prośbę niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Haniebne, skandaliczne! Niemcom przeszkadza Krzyż, ale nie przeszkadzają symbole LGBT– tak krótko skomentował na Twitterze skandal w Niemczech Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock i jej partnerzy z USA, Kanady, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch spotkali się w czwartek i piątek w Sali Pokoju zabytkowego ratusza. Jest to miejsce o dużym znaczeniu symbolicznym; to właśnie tam ponad 370 lat temu zawarto pokój westfalski, kończący wojnę trzydziestoletnią – przypomina „Welt”.

„Przed spotkaniem czołowych dyplomatów historyczny krzyż został usunięty ze swojego miejsca i wyniesiony z sali na prośbę MSZ. Pierwszy poinformował o tym dziennik „Westfaelische Nachrichten”, który w komentarzu do sprawy napisał, że nasuwa się pytanie, dlaczego miasto Monastyr nie było wystarczająco wytrwałe, by „odrzucić prośbę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i bronić krzyża – przed którym do dziś przysięgę składają miejscy radni – jako centralnego i niepodlegającego negocjacjom elementu Sali Pokoju”.

MSZ potwierdziło w piątek, że krzyż został usunięty: „Stało się to na mocy porozumienia między naszym protokołem a miastem Monastyr”.

– czytamy na łamach portalu Interia.pl.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *