Sensacyjne odkrycie. To tutaj jest grób świętego Mikołaja

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne/Twitter.com

Do niezwykłego znaleziska doszło w Turcji, na terenie jednego z kościołów w Demre. Pod podłogą odkryto fundamenty poprzedniej, starożytnej bazyliki, a tam z kolei znajdował się grób świętego Mikołaja.

To, że pod podłogową mozaiką tureckiego kościoła w Demre znajdują się fundamenty starożytnej bazyliki, wiadomo już od 2007 r. Wtedy to rozpoczęły się prace archeologiczne, dzięki którym udało się odsłonić zabytkowe mury, jednocześnie dokonując niezwykłego odkrycia, jakim jest grób świętego Mikołaja, żyjącego ponad 1600 lat temu.

Przypadkowe odkrycie w podłodze

Starożytna Bazylika, w której pochowano świętego Mikołaja, została zniszczona jeszcze w średniowieczu, na skutek zalania wodami Morza Śródziemnego. Jak się okazało, na szczycie jej fundamentów wzniesiono nową świątynię, która stoi do dziś. W 2007 r. dokonano przełomowego odkrycia. W podłodze zauważono tajemniczą szczelinę. Ostatnie lata upłynęły pod znakiem usuwania mozaiki podłogowej, by odsłonić starożytny fundament.

O tym, że nowsza świątynia powstała między innymi po to, by chronić grób świętego Mikołaja, od lat mówiło się dość otwarcie. Kościół jest otoczony posągami tej świętej postaci. Jednak dopiero ostatnie odkrycie stało się potwierdzeniem wcześniejszej hipotezy, tym bardziej, że zgodnie z różnymi podaniami wskazywano też inne miejsca jako potencjalny spoczynek słynnego świętego. Niektórzy naukowcy twierdzili, że w chwili śmierci, czyli w 343 r. n.e., został on pochowany właśnie w kościele w Demre, skąd w 1087 r. przemycono jego szczątki do włoskiego miasta Bari. Po ostatnim odkryciu badacze dochodzą do wniosku, że nastąpiła pomyłka i prawdopodobnie przeniesiono niewłaściwe kości.

Co ciekawe obecny kościół także został zalany przez pobliską rzekę. Ponownie odkryto go w 1956 r., czyniąc z niego miejsce kultu świętego Mikołaja, zaś w 1982 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kim był święty Mikołaj?

Święty Mikołaj żył między 270 a 343 rokiem. Znany jest z tego, że odziedziczył duży majątek, który następnie rozdawał ubogim. W jednej z najszerzej znanych historii pomaga on trzem dziewczynom, którym przekazuje worki ze złotem. Dzięki zdobytym pieniądzom kobiety ratują się od życia z prostytucji. Altruistyczne zachowania świętego stały się inspiracją dla świątecznej tradycji związanej z Mikołajem i upominkami pozostawianymi pod choinką.

Źródło: Monika Mikołajewicz, Wirtualna Polska

Komentarze są zamknięte