Króliki wzbudzają sympatię swoim słodkim wyglądem. Są puchowe, miękkie i przesłodkie. Dlatego często wybierane jest na domowego zwierzaka. Ich hodowla nie jest bardzo wymagająca, ale jest kilka aspektów, które trzeba wiedzieć przed zakupem i przywiezieniem królika do domu. Króliki są bardzo inteligentne, wrażliwe i towarzyskie. Jeśli będziemy obdarowywać zwierzątko właściwym zainteresowaniem i miłością, może zostać naszym znakomitym kompanem. Poniższy artykuł dla królika przedstawia najważniejsze informacje o ich hodowli.
Jak zadbać o bezpieczną przestrzeń dla królika?
Domowe króliki powinno trzymać się wewnątrz domu, a nie na zewnątrz. Są one wrażliwymi stworzeniami, a na zewnątrz mogą być narażone na warunki atmosferyczne, ukąszenia owadów i kleszczy, a nawet na drapieżniki. Nawet jeśli inne zwierzę nie dostanie się do klatki królika, to może je mocno wystraszyć.
Królik w naszym domu, podobnie jak inne zwierzęta domowe, zawsze powinien mieć „”swoje miejsce”” – które będzie dla niego odpowiednikiem nory. Może to być klatka lub domek dla królika, w pobliżu którego powinna stać kuweta. W przewiezieniu zwierzęcia w inne miejsce pomoże odpowiedni transporter dla królika. Króliki są stworzeniami, które mają naturalną potrzebę czystości, ale zrozumienie do czego służy kuweta, nie jest dla nich problemem. Klatka powinna też być wyposażona w poidełko i miseczki, w których będziemy podać karmę i przysmaki. Zalecane są miseczki ceramiczne, ponieważ króliki mają tendencje do przewracania lekkich pojemników.
Warto jest zapewnić w króliczej przestrzeni zabawki, które zajmą jego czas i zniwelują ryzyko gryzienia innych rzeczy. Mogą to być zabawki, takie jak gałązki, tunele, piłki z trawy lub innego rodzaju gryzaki i gadżety. Młode króliki wykażą większe zainteresowanie aktywnością fizyczną, dlatego zwłaszcza w ich przypadku trzeba pamiętać o odpowiednich zabawkach. Bardzo ważne jest też, żeby pochować rośliny ozdobne z miejsc dostępnych dla królika, ponieważ większość z nim jest dla niego trująca.
Kilka słów o kuwecie
Dużą część czasu króliki spędzają w kuwecie, czasami skubiąc ściółkę. Dlatego ważne jest, aby była ona dla nich bezpieczna. Trzeba unikać żwirków silikujących i zbrylających się, ponieważ po spożyciu mogą zaszkodzić zwierzęciu. Warto też unikać trociny z miękkiego drewna. Podłoże w kuwetach powinno być ze ściółki, nieszkodzącej królikowi po spożyciu, jak np. słoma, trawa, włókna celulozowe. Aby zachęcić zwierzę do korzystania z kuwety, warto na ściółkę włożyć trochę siana. Oczywiście należy regularnie wymieniać ściółkę w kuwecie.
Pielęgnacja królika
Sama czysta kuweta i pełna miska nie wystarczy, żeby nasz zwierzak rósł zdrowo. Niektórym rasom królików trzeba pomagać w codziennej pielęgnacji. Króliki angolskie wymagają codziennego czesania, a barankom trzeba pomóc dbać o uszy, ponieważ ze względu na ich budowę, nie poradzą sobie z tym same.
Warto też włączyć do diety naszego pupila witaminy i zioła przeznaczone dla królików. Pomogą one zachować im zdrowie i piękny wygląd. Odpowiednia pielęgnacja królika sprawi, że odwdzięczy się on nam radością i zdrowym wyglądem.