Czarna herbata, podobnie jak i herbaty zielone, czerwone i białe pochodzą z Camellia Sinensis. Różni je przede wszystkim czas zbiorów, sposób produkcji oraz właściwości. Herbata czarna jest jednym z najchętniej wybieranych naparów. Najchętniej jest spożywana w Ameryce Północnej oraz w Europie. Jest ceniona przede wszystkim za unikalny smak oraz swoje prozdrowotne właściwości. Jakie ma właściwości oraz działanie? Zapraszamy do poniższego artykułu.
Charakterystyka czarnej herbaty
Herbaty czarne oraz jej odmiany pozyskuje się z młodych liści oraz pędów krzewu Camellia Sinensis z odmiany chińskiej bądź assamskiej. Liście po zebraniu poddawane są więdnięciu, skręcaniu, oraz pełnej fermentacji a na końcu suszeniu. Herbata jest znana głównie w Chinach, gdzie nazywa się ją napojem rodowym. Towarzyszyła ona mnichom podczas medytacji i pozwalała się im wyciszyć. Herbata była także ceniona w Chinach jako produkt leczniczy. Do dziś w wielu regionach świata traktuje się ją jako lekarstwo na wszelkie dolegliwości. W składzie herbaty możemy znaleźć blisko 300 substancji. Są to przede wszystkim należące do polifenoli garbniki (tanina, rutyna, kwercetyna, flawonoidy, katechiny, saponiny), a także alkaloidy purynowe (teina, teobromina, teofilina i inne), olejki eteryczne, związki białkowe (również wolne aminokwasy i enzymy ), pigmenty (w herbacie czarnej to głównie ksantofil i karoten), witaminy (A, C, B1, B2, K, PP) i składniki mineralne, np. magnez, cynk, wapń .
Właściwości i działanie herbaty czarnej
Dzięki zawartości tylu cennych substancji i witamin, herbata czarna ma wiele dobroczynnych właściwości na nasz organizm. Cechuje ją przede wszystkim działanie antyoksydacyjne, czyli ochrona komórek przed wolnymi rodnikami. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości polifenoli w herbacie. Polifenole mają także działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, zmniejszają stężenie cholesterolu we krwi. Napar, dzięki zawartości kofeiny może także zmniejszać senność oraz zmęczenie, a także wspomagać odchudzanie. Zwiększa zdolność organizmu do pracy i wytężonego wysiłku. Picie czarnej herbaty jest zalecane osobom, które zmagają się z problemami z układem trawiennym – wpływa ona korzystnie na trawienie, dlatego poleca się ją pić po zjedzeniu ciężkostrawnych posiłków. Herbata zawiera też garbniki, które działają ochronnie na przewód pokarmowy. Zawartość fluoru w herbacie chroni zęby i dziąsła przed zanieczyszczeniami i próchnicą. Warto także dodać, że wiele osób robi okłady na oczy z herbaty. Mają one działanie relaksujące, zmniejszają opuchliznę i zasinienia pod oczami.
Na co zwracać uwagę przy zakupie czarnej herbaty i jak ją parzyć?
Najważniejszy jest wygląd liści – powinny być one koloru brązowego, brązowo – czarnego. Taki kolor świadczy o prawidłowo wykonanej fermentacji. Liście powinny być dobrze wykształcone, a mieszanka nie powinna zawierać drobnych zanieczyszczeń. Liście powinny być mniej więcej podobnej wielkości. Warto dodać także, że do zaparzenia herbaty najbardziej nadaje się woda miękka. Czarną herbatę parzy się w temperaturze 100 stopni Celsjusza przez kilka minut. Napar powinien być klarowny o barwie ciemnobrązowej.