ZChR o skuteczności unijnych sankcji na Rosję. Może czas na ropę, gaz i węgiel z Chin w Europie?

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne/Radio Free Asia/YT

Centralna Telewizja Chińska (CGTN) podała w czerwcu ubiegłego roku informację o odkryciu w tym kraju dwóch dużych złóż ropy naftowej. China National Petroleum Corporation (CNPC) podała informację o odkryciu w północno-zachodnich Chinach łupkowego złoża ropy naftowej. Ma być ono największym tego rodzaju złożem w Chinach. Odkrycia dokonano w paleozoicznej strukturze geologicznej Ordos Basin, położonej na północ od dawnej stolicy Xian. Powierzchnia tej struktury wynosi ok. 170 000 km kw. Basen ten znany jest z karbońskich pokładów węgla kamiennego oraz znaczących zasobów gazu ziemnego (3,3 bln m sześc.). Energetyczna firma poinformowała, że ​​dzięki przełomowi w kluczowych technologiach, takich jak odwierty horyzontalne, odkryte zasoby geologiczne pola naftowego Changqing wynoszą ok. 1,052 mld t ropy naftowej. Potwierdzone zasoby, które można wydobyć za pomocą istniejącej technologii – wynoszą  550 mln t w pierwszych pięciu miesiącach tego roku i proporcjonalnie w tej samej wielkości w następnych latach – podał w czerwcu 2021 roku portal nttg.pl.

Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję nie są skuteczne. Część krajów UE jest mocno uzależniona od importu paliw energetycznych z Rosji. W efekcie wojna Putina na Ukrainie nadal ma poważne źródła finansowania. W 2015 roku umowy handlowe z Chinami były zawierane przez Polskę przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Pekinie. Zachód obawia się zaangażowania Chin w dozbrajanie Rosji, a zatem jest okazja, aby „upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu”. W moim przekonaniu Chiny konsekwentnie osłabiają Rosję m.in. poprzez dzierżawę setek tysięcy hektarów ziemi na Syberii. Osłabienie Rosji de facto jest na rękę Chinom. W dotychczasowej rosyjsko-chińskiej kooperacji nie ma miłości, ale jest biznes. Zatem gdyby Unia Europejska czasowo zniosła wszelkie cła i podatki na import gazu, ropy i węgla z Chin do UE, to takie kraje jak Węgry, Słowacja czy Niemcy, w krótkiej perspektywie ,mogą się uniezależnić od rosyjskich dostaw, a Putin stracić źródło finansowania wojny na Ukrainie. Takim pośrednikiem rozmów między UE a Chinami może być prezydent Andrzej Duda, który w czasie spotkania przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem w Pekinie wyraził nadzieję, że ” strategiczne partnerstwo między Polską a Chinami będzie kontynuowane”. Xi Jinping ocenił, że od objęcia stanowiska prezydent Duda aktywnie dba i silnie promuje rozwój relacji dwustronnych. Zatem Polska ma pewne możliwości działania w przedstawionym zakresie, a nasza dyplomacja powinna dostrzegać tutaj poważne możliwości stabilizowania cen tych paliw energetycznych w Polsce, a także dzięki temu ograniczenia inflacji”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Andrzej Duda w Pekinie/prezydent.pl/Twitter.com

China National Petroleum Corporation (CNPC) podała wiadomość o odkryciu nowego złoża ropy i gazu ziemnego w północno-zachodnim regionie autonomicznym Xinjiang (Uygur). Po sześciu latach intensywnych poszukiwań znaleziono złoże ropy i gazu o zasobach ok. 900 mln t. Odwiert o głębokości 8470 m, który nawiercił to złoże znajduje się w samym centrum Pustyni Taklimakan. Jest to druga co do wielkości pustynia ruchomych piasków na świecie. Znajduje się ona w basenie Tarim na południu, który zajmuje powierzchnię 330 000 km kw. Według najnowszej oceny chińskich geologów, całkowita ilość zasobów ropy i gazu pod pustynią wynosi ponad 16,1 mld t, co czyni ją największym obszarem roponośnym i gazonośnym w Chinach. Dotychczas na zapleczu pustyni odkryto ponad 100 złóż ropy i gazu o zasobach około 1,4 mld t.


Dla oceny wielkości tych odkryć można porównać je z krajowymi zasobami  ropy naftowej, które wynoszą ok. 22,6 mln t oraz gazu ziemnego w ilości ok.142 mld m sześc.  Wydobycie ropy naftowej wynosi ok. 1,3 mln t i 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.”

– czytamy na nttg.pl.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte