Opole, stolica województwa opolskiego, to największy ośrodek gospodarczy w regionie, rozwijające się centrum naukowe, oświatowe i kulturalne. Miasto oferuje dobre warunki mieszkaniowe, mnóstwo atrakcji jak przyciągający turystów ogród zoologiczny z gorylami czy Młynówka, zwana też polską Wenecją. Ciekawa oferta kulturalna, tereny wypoczynkowe, infrastruktura sportowa i liczne atrakcje czynią Opole miastem przyjaznym do życia.
Stolica województwa jest zarazem dobrym miejscem do rozwijania własnego biznesu. Na inwestorów czekają tereny uzbrojone, w tym należące do Podstrefy Opole Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK, nieruchomości, przestrzeń biurowa, ulgi podatkowe, wsparcie Parku Naukowo-Technologicznego i Inkubatora Przedsiębiorczości, wykwalifikowana kadra. Nie bez znaczenia jest zarazem dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa, bliskość granicy, dostęp do rozległych rynków zbytu.
Opole jest nowoczesnym, dynamicznie rozwijającym się miastem, siedzibą licznych firm, w tym dużych koncernów z międzynarodowym kapitałem. W profilu gospodarczym miejscowości wyróżnia się przemysł – maszynowy, motoryzacyjny, spożywczy. Zakłady produkcyjne generują tysiące wakatów. Niemniej oferty pracy w Opolu nie dotyczą jedynie przemysłu. Kto jeszcze ma spore szanse na znalezienie tu zatrudnienia?
Praca Opole – gdzie można znaleźć oferty pracy?
Pracę w Opolu można znaleźć w firmach różnej wielkości, zarówno w korporacjach o rozbudowanych strukturach organizacyjnych, jak i w małych firmach rodzinnych. Wspierana jest także postawa przedsiębiorczości, a w tutejszych urzędach – PUP, Urzędzie Miasta – można uzyskać informacje dotyczące założenia własnej działalności, dotacji na rozkręcenie biznesu, dostępnych ulg podatkowych.
Spośród powyżej 22 tysięcy podmiotów gospodarki narodowej działających na terenie miasta (zgodnie z REGON, marzec 2021 r.) ponad trzydzieści stanowią duże zakłady pracy generujące co najmniej 250 miejsc pracy (w tym 6 z nich zatrudnia powyżej tysiąca osób). W Opolu ma siedzibę także powyżej 150 średniej wielkości jednostek gospodarczych o kadrze rzędu 50-249 osób. Pozostałe podmioty są małe (10-49 pracowników) lub mikro (0-9 pracowników).
Kogo poszukują opolscy pracodawcy? Cenną wskazówką w tym zakresie jest ogólnopolskie badanie Barometr zawodów, ukazujące zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy na podstawie danych z PUP. Zgodnie z prognozą najbardziej poszukiwane zawody w Opolskiem w 2021 r. to:
- z branży budowlanej – betoniarz, zbrojarz, murarz, tynkarz, cieśla, stolarz budowlany, robotnik budowlany,
- z produkcji przemysłowej – krawiec i pracownik produkcji odzieży, masarz i przetwórca ryb, robotnik obróbki drewna i stolarz, spawacz, ślusarz, tapicer, pracownik fizyczny w produkcji i pracach prostych,
- z branży transportowo-magazynowej – kierowca ciężarówki, magazynier,
- z opieki zdrowotnej – lekarz, pielęgniarka i położna, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej.
Osoby wykonujące powyższe zawody mogą liczyć na szybkie znalezienie w Opolu pracy. Warto jednak pamiętać, że lista profesji deficytowych wskazanych przez twórców Barometru zawodów jest znacznie dłuższa i warto się z nią zapoznać w czasie poszukiwania pracy.
Na czym polega aktywne poszukiwanie pracy?
Jak szukać pracy? Wsparciem dla bezrobotnych są urzędy pracy – Powiatowy Urząd Pracy w Opolu mieści się przy ulicy Hubala 21, można umówić się na wizytę telefonicznie lub online. Rejestracja w urzędzie i ewentualnie uzyskanie statusu bezrobotnego – ma wiele plusów. W urzędzie można skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego, zapisać na kurs branżowy czy uzyskać wsparcie w postaci zasiłku. Warto jednak pamiętać, że szukanie pracy wyłącznie za pośrednictwem PUP to może być za mało. Do urzędów trafia bowiem tylko część dostępnych na rynku ofert pracy. Znacznie lepszym pomysłem jest wykazanie się aktywną postawą i poszukiwanie ofert pracy w Opolu także na własną rękę.
Możliwości jest wiele. Na początek sprawdźmy, czy w najbliższym czasie odbywają się w mieście targi pracy, spotkania branżowe. Jeśli zależy nam na wsparciu specjalistów, zobaczmy także ofertę komercyjnych biur pośrednictwa pracy, agencjach pracy.
Bez wątpienia jednak najskuteczniejszą i najszybszą metodą jest szukanie pracy przez internet – to właśnie w sieci obecnie ogłasza się największa liczba pracodawców dysponujących wakatami. Oferty pracy napotkać można w wielu miejscach – na forach, w mediach społecznościowych czy bezpośrednio na stronach firm. Niemniej godne polecenia są w szczególności portale pracy – czyli platformy, na których spotykają się pracodawcy i kandydaci. Jaki portal z ogłoszeniami pracy wybrać? Na rynku pracy w Polsce funkcjonuje ich wiele, warto zatem wybrać taki, który:
- cieszy się dużą popularnością – a więc dający dostęp do wielu ogłoszeń o pracę,
- jest renomowany – czyli gwarantujący bezpieczeństwo,
- umożliwia korzystanie z filtrów wyszukiwania ogłoszeń,
- dające dostęp do dodatkowych narzędzi, np. kreatora CV, job alertu.
Te wymagania spełnia na przykład portal Praca.pl, na którym kandydaci do pracy mogą zarejestrować się całkowicie bezpłatnie. Praca.pl ma również tę zaletę, że można z niej korzystać również w wersji mobilnej i przeglądać ogłoszenia w dowolnej chwili, np. w podróży.