Nie milkną kontrowersje wokół debaty i głosowania w Parlamencie Europejskim na temat Zielonego zaświadczenia cyfrowego, które jest rodzajem rozszerzonego elektronicznego paszportu szczepień, który ma zawierać wrażliwe informacje dotyczące COVID, w tym o szczepieniach, testach i procesie zdrowienia każdego obywatela Unii oraz osób państw trzecich przebywających na terenie Wspólnoty. Brak certyfikatu może ograniczyć dostęp do wielu usług i swobodnego podróżowania, a to z kolei naruszy niezbywalne prawa i wolności obywatelskie.
W debacie na temat Zielonego zaświadczenia cyfrowego wziął również udział Waldemar Tomaszewski, przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, który zdecydowanie upomniał się o ochronę i przestrzeganie praw obywatelskich:
Żyjemy w trudnych czasach walki z pandemią koronawirusa i słusznym priorytetem Unii jest leczenie chorych i zwalczanie wirusa. Niepokojem jednak napawa przygotowywane rozporządzenie o Zielonym zaświadczeniu cyfrowym, które ma być wydawane obywatelom Unii i państw trzecich o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia. Informacje na temat zdrowia są najbardziej poufnymi, prywatnymi i wrażliwymi danymi. Posiadanie zielonego certyfikatu ma w zamyśle rozporządzenia ułatwiać podróżowanie i korzystanie z usług. Obawiam się jednak, że pod pretekstem walki z pandemią przygotowuje się prawo, które pozwoli państwom i firmom na totalną inwigilację ludzi rodem z powieści Orwella. Ograniczy ono wolności i prawa obywatelskie oraz wprowadzi niedopuszczalną selekcję ludzi i praktyki dyskryminacyjne ze względu na szczepienia. To niedopuszczalne, gdyż automatycznie stygmatyzowane będą dzieci, które nie są szczepione oraz osoby, które nie mogą przyjmować szczepionek oraz te niezaszczepione z różnych powodów. Będą one mieć ograniczoną swobodę przemieszczania i ograniczony dostęp do usług. To dyskryminacja, zwłaszcza że szczepienia na COVID nie są przymusowe, są dobrowolne. Rozporządzenie posuwa się do praktyk totalitarnych i narusza szereg praw, w tym art. 21 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej: „każdy obywatel Unii ma prawo do swobodnego przemieszczania się i przebywania na terytorium państw”. Ograniczanie swobód powinno mieć zawsze charakter tymczasowy, a nie stały. Zwalczanie pandemii tak, ale na segregację i dyskryminowanie ludzi nie może być zgody”
– powiedział lider AWPL – ZChR.
Sesja Parlamentu Europejskiego zakończy się w czwartek po południu, kolejna zaś odbędzie się w trzecim tygodniu maja.
Źródło: www.l24.lt