Biskupi krytycznie o rezolucji po wyroku TK w Polsce
List z 22 lutego 2021 r. przewodniczącego Stałego Komitetu Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) abp. Jean-Claude Hollericha i jego członków jest „wyrazem niepokoju wobec niektórych kwestii zawartych w rezolucji Parlamentu Europejskiego z 26 listopada 2020 r., dotyczącej prawa do aborcji w Polsce” – stwierdzono w komunikacie przekazanym w środę PAP przez biuro prasowe KEP.
Biskupi przypominają w nim art. 5.2 traktatu europejskiego, który mówi, że „Unia działa wyłącznie w granicach kompetencji przyznanych jej w traktatach przez państwa członkowskie”. Zaznaczają też, że „kwestia ochrony życia znajduje się w obszarze kompetencji państw członkowskich”.
COMECE jest również zaniepokojona faktem, że rezolucja zdaje się kwestionować podstawowe prawo do sprzeciwu sumienia, które wynika z wolności sumienia”
—czytamy w liście. Jednocześnie biskupi zwrócili uwagę, że „w sektorze służby zdrowia osoby wyrażające sprzeciw sumienia są w wielu przypadkach dyskryminowane”.
Z prawnego punktu widzenia, chcielibyśmy podkreślić, że ani ustawodawstwo Unii Europejskiej ani też europejska konwencja praw człowieka, nie przewidują prawa do aborcji”
—podkreślili biskupi COMECE.
Komitet przypominał również, że Kościół katolicki czyni wszelkie wysiłki, aby otaczać opieką kobiety w trudnej sytuacji lub w niechcianej ciąży.
Biskupi przypomnieli też nauczanie Kościoła w kwestii życia.
Każda osoba ludzka jest przez Boga powołana do życia i potrzebuje ochrony, szczególnie wtedy, gdy jest najbardziej bezbronna”
—czytamy w liście.
Komitet zauważył, że z Brukseli nie padły słowa potępienia ataków na kościoły i miejsca kultu w Polsce, do których doszło podczas protestów związanych z opublikowaniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.
Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) powstała 3 marca 1980 r. przy aprobacie Stolicy Apostolskiej. Składa się z delegowanych biskupów, przedstawicieli 25 konferencji episkopatów Unii Europejskiej z Anglii i Walii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szkocji, Węgier, Włoch. Przedstawiciele Konferencji Episkopatów Serbii i Szwajcarii są także członkami stowarzyszonymi.
Zadaniem COMECE jest monitorowanie i analizowanie procesów politycznych w Unii Europejskiej we wszystkich sferach zainteresowania i działalności Kościoła. Odrębnym organem jest Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE).
Źródło: kk,wPolityce.pl/PAP