Przywrócone pamięci polskie groby, kwatery wojenne i cmentarze

Zastępca Naczelnego

Wysokie na Białorusi, kwatera wojskowa/YT

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnowiło w ubiegłym roku 1,3 tysiąca grobów polskich bohaterów wojny z bolszewikami sprzed stu lat, które znajdują się na terenie dzisiejszej Białorusi, Litwy i Łotwy – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

W tym roku resort zadba o odnowienie kolejnych 17 cmentarzy i kwater wojennych poza granicami kraju.

Odrestaurowano 14 miejsc spoczynku naszych żołnierzy na Białorusi: w Brześciu-Adamkowie, Dokszycach, Duniłowiczach, Jaźnie, Głębokiem, Kobryniu, Królewszczyźnie, Krzywiczach, Kurzeńcu, Nowym Świerżeniu, Podświlu, Użance, Wołkołatej i Zadorożu.

W tym samym czasie wyremontowano trzy miejsca pamięci na Litwie w Mejszagole i Wilnie (cmentarz Nowa Rossa i cmentarz na Zakrecie). W 2019 r. na terenach łotewskiej Łatgalii odzyskało godny wygląd dziewięć cmentarzy i kwater w miejscowościach: Józefów, Krasław, Łociki, Peski, Putramiszki, Warnowice, groby przy drodze w okolicy Derwaniszek oraz dwie kwatery w Ławkiesach”

– czytamy w depeszy PAP przygotowanej na podstawie komunikatu MKiDN.

Obecnie Ministerstwo kontynuuje remont mogił na 12 cmentarzach i kwaterach na Białorusi: w Brzozówce, Dołhinowie, Grodnie, Holszanach, Kobryniu, Lidzie, Miadziole, Nieświeżu, Oszmianie, Słonimie, Stołpcach i Wornianach, na wileńskim cmentarzu na Zakrecie oraz w 4 miejscowościach łotewskich: Bukmujżach, Dyneburgu, Jankiszkach i Wyżkach.

Resort kultury od 2017 r. dba o ocalałe kresowe groby wojenne z okresu walk 1919-1920. Prace finansuje ministerstwo ze swojego budżetu oraz z programu ministra <Miejsca pamięci narodowej za granicą>”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte