Ponad 26 tys. osób zwróciło się do opolskich placówek ZUS o wypłatę świadczenia postojowego. Dane obejmują okres od 1 kwietnia do 25 maja. Prawie 6 tys. opolan wnioskowało o postojowe więcej niż raz.
Wniosek o pierwszorazową wypłatę świadczenia postojowego w niecałe dwa miesiące złożyło ponad 20,4 tys. mieszkańców województwa opolskiego. Większość, bo 17 tys. z tych wniosków miało symbol RSP-D, co oznacza że wypełniły je osobowy prowadzące działalność gospodarczą. Około 3440 wniosków złożyły osoby na umowach cywilnoprawnych (wniosek RSP-C).
O wypłatę świadczenia postojowego za kolejny okres zwróciło się do ZUS w województwie opolskim ponad 5,8 tysięcy osób. Większość to osoby samozatrudnione, a około 450 z tych wniosków pochodzi od osób na umowach zlecenia. W sumie, od początku kwietnia mamy już ponad 26 tysięcy wniosków o pierwszorazowe i ponowne wypłaty świadczeń postojowych”
– Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS.
W całej Polsce o popularne już postojowe wystąpiło do tej pory 1 mln 350 tys. samozatrudnionych i osób, które były zatrudnione na umowach cywilnoprawnych. To liczby zebrane przez ZUS od 1 kwietnia tego roku.
Na 17 tysięcy wniosków o postojowe w naszym regionie, a które dostarczyły osoby samozatrudnione, nieco ponad połowa wpłynęła przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Jeszcze większy odsetek wniosków onilne odnotowaliśmy od osób, które po raz drugi ubiegały się o to świadczenie. Tu, na 5,4 tysięcy chętnych, zdecydowana większość, bo około 3,4 tysiące osób wypełniło i przesłało wniosek drogą elektroniczną. Te proporcje świadczą o tym jak przydatnym narzędziem komunikowania się z ZUS jest Platforma Usług Elektronicznych. Ta ścieżka zapewnia też najszybsze rozpoznanie sprawy i kontakt wnioskodawcą jeśli jest potrzeba uzupełnienia i poprawienia wniosku”
– Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy w Opolu.
Informacja prasowa:
Sebastian Szczurek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa opolskiego