Telefon Pogadania

Zastępca Naczelnego

Dzwoniąc w godzinach od 15.00 do 20.00 na uruchomioną głównie dla osób starszych i samotnych, które w związku z pandemią koronawirusa mogą jeszcze bardziej odczuć brak towarzystwa, bezpłatną infolinię 0 800 012 005 można porozmawiać o wszystkim – poinformowało Radio Kraków.

Telefon Pogadania w zasadzie działa bardzo prosto. Każda osoba, która czuje się samotna i chciałaby z kimś porozmawiać, wybiera podany numer telefonu, a system łączy ją z pierwszym dostępnym konsultantem. Jak przekonuje Anna Kowalska – jedna z inicjatorek Telefonu Pogadania – pomysł był bardzo spontaniczny. Zrodził się ze zwykłych rozważań – jak my sobie poradzimy w zaistniałej sytuacji pandemicznej i co z ludźmi, którzy nie mają się do kogo odezwać?”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

W Telefonie Pogadania udziela się około 50 wolontariuszy. Część z nich prowadzi już rozmowy, pozostali czekają na ostatnie szkolenia.

Każdy zakwalifikowany do projektu przeszedł wstępne rozmowy ze specjalistą i z ponad 700 zgłoszeń, które pojawiły się w ciągu zaledwie kilku dni, wybrano kilkudziesięciu”

– napisano na stronie RK.

Wraz z włączeniem do projektu kolejnej grupy przygotowywanych wolontariuszy, godziny odbierania telefonów zostaną wydłużone. Nie trzeba mieć żadnej ważnej sprawy: wystarczy powiedzieć: „dzień dobry, chcę porozmawiać, dawno z nikim nie miałam kontaktu”. Nawet jedna rozmowa dziennie może w znaczący sposób zmienić to, jak odczuwamy świat”

– powiedziała Kowalska krakowskiej rozgłośni.

Wolontariuszka Ewa Norman przekonuje, że tematy rozmów są naprawdę różne, a na infolinię dzwoni co raz więcej osób. Niektóre chcą wspominać młodość, inne opowiedzieć o problemach, czują się opuszczone”

– czytamy na stronie Radia Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte