Nie ma wątpliwości, że dzisiaj to klienci instytucji bankowych dyktują warunki nabywanych produktów. Na rynku usług finansowych panuje tak ogromna konkurencja, że priorytetem działalności wszystkich banków komercyjnych jest zdobywanie jak największej liczby klientów. To dlatego oferty kredytów bankowych są coraz atrakcyjniejsze i mowa tu także o tych, jakie charakteryzują typowy kredyt hipoteczny.
Sprawdź, jakie ulgi oferują dzisiaj kredytodawcy i na jakie bonusy można liczyć, starając się o tego rodzaju zobowiązanie. Dowiedz się też, jakie warunki musisz spełnić, by móc nabyć kredyt hipoteczny (znajdź najlepszą ofertę na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne ) .
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie celowe. To wyjątkowy produkt banku, który dedykowany jest wszystkim tym, którzy szukają finansowego wsparcia w celu nabycia własnej nieruchomości. To właśnie kredyt hipoteczny zaciąga się na zakup mieszkania, domu czy też działki pod jego budowę. Takie zobowiązanie bierze się zazwyczaj na dużą wartość i długi okres spłaty. Zgodnie ze statystykami, kredyt hipoteczny zaciągany jest przez przeciętnego Polaka na kwotę 330 000 złotych, a spłacany jest przez 13 lat.
Ponieważ jest to zobowiązanie obarczone sporym ryzykiem ewentualnej niewypłacalności kredytobiorcy, instytucje bankowe muszą je minimalizować poprzez nakładanie pewnych ograniczeń, specjalnych warunków oraz dodatkowych zabezpieczeń, jakie nie są stosowane w przypadku innych zobowiązań kredytowych. Poniżej przedstawiamy te, z którymi musi się zmierzyć każdy, kto tylko chce skorzystać z tego rodzaju wsparcia finansowego.
Kto może otrzymać kredyt hipoteczny?
Przede wszystkim, kredyt hipoteczny dedykowany jest określonej grupie potencjalnych klientów. Z kredytu na mieszkanie mogą skorzystać jedynie osoby, które wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Na taką wpływa wysokość generowanych zarobków, ale również kosztów, jakie każdego miesiąca ponosi klient w związku z koniecznością utrzymania gospodarstwa domowego czy też spłatą innych zobowiązań kredytowych. Bank, który udziela kredyt hipoteczny, zawsze analizuje raport BIK, jeśli potencjalny kredytobiorca ma zadłużenie bądź nie spłaca rat innych kredytów w wyznaczonym terminie, raczej nie ma szans na kredyt hipoteczny.
Wpływ na zdolność kredytową ma także wartość nieruchomości, jaką chce nabyć kredytobiorca. Im jest większa, tym więcej wolnych środków trzeba posiadać. Chodzi przede wszystkim o to, by instytucja bankowa miała pewność, iż klient da sobie radę z regularną spłatą comiesięcznych rat. Nie jest to wcale takie proste, jeśli pod uwagę weźmiemy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat współpracy z tego rodzaju instytucją. Właśnie dlatego kredyt hipoteczny obarczony jest specjalnymi warunkami i pewnymi ograniczeniami.
Kredyt hipoteczny – specjalne warunki
Jednym ze specjalnych warunków, jaki wchodzi w skład zdolności kredytowej, która niezbędna jest, by otrzymać kredyt hipoteczny, jest wkład własny. Obecnie wynosi on 20% wartości nabywanego zobowiązania i nie jest możliwy kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Udaje się obniżyć jego wartość, ale nie może on wynosić 0%. Zmniejszenie wkładu własnego jest możliwe, ale taka operacja zawsze wpływa na pogorszenie warunków kredytowych. Bank nalicza wtedy wyższe oprocentowanie, do tego nakłada konieczność nabycia dodatkowego ubezpieczenia albo wymaga wyższej prowizji za udzielenie kredytu. Niższy wkład własny finalnie nie jest opłacalny dla kredytobiorcy.
Wymagany wkład własny nie jest jedynym warunkiem specjalnym w przypadku kredytu hipotecznego. Kredyt na mieszkanie wymaga również wpisu do księgi wieczystej nabywanej nieruchomości. To kolejne zabezpieczenie na wypadek niewypłacalności klienta instytucji bankowej. To procedura standardowa i niezbędna, by móc uzyskać finansowe wsparcie na zakup mieszkania czy domu.
Jak znaleźć dobry kredyt hipoteczny?
Okazuje się, że chociaż kredyt hipoteczny obarczony jest specjalnymi warunkami, a bezpieczeństwo jego udzielania gwarantowane jest przez przepisy polskiego prawa, normy unijne oraz rekomendacje, to każda instytucja bankowa może realizować własną politykę kredytową i narzucać własne warunki udzielania i spłaty takich zobowiązań. Nie ma dwóch takich samych kredytów hipotecznych, a zobowiązania tego rodzaju dopasowane zostają do indywidualnych potrzeb, preferencji oraz możliwości spłaty każdego kredytobiorcy. Właśnie dlatego koniecznym staje się wybór najlepszego kredytu hipotecznego. W tym celu porównuje się kryteria zobowiązania uwzględnione w rankingach kredytowych, udaje się też oszacować najmniejsze koszty, dzięki narzędziom, takim jak kalkulator kredytu hipotecznego. Wystarczy we właściwe rubryki wpisać odpowiednie wartości, by zanalizować opłacalność finansową danego zobowiązania. Warto z tej opcji korzystać, patrząc na wieloletnią współpracę z wybranym bankiem.