ZUS ma dobrą wiadomość dla osób niesamodzielnych. Od marca większy limit przy dodatku 500+

Zastępca Naczelnego

ZUSOd marca będzie obowiązywał większy limit dochodowy przy 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kwota wszystkich świadczeń, które będą uprawniały do tego świadczenia zwiększy się do 1700 zł.

Już 10 tysięcy osób w regionie złożyło wnioski o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Większość to kobiety – 6,1 tys., zaś panowie złożyli około 3,9 tys. wniosków.

Najwięcej zainteresowanych oraz ich pełnomocników zgłosiło się do oddziału w Opolu, bo ponad 2700. W nyskim inspektoracie było ponad 1450 chętnych, a w Strzelcach Opolskich 1140. Nieco mniej podań, bo 913 wpłynęło do placówek w Kędzierzynie-Koźlu i w Brzegu, gdzie zanotowaliśmy około 820 wniosków”

– Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Dotychczasowy limit wszystkich świadczeń, który uprawniał do odbioru 500+ wynosił 1600 zł. Przy ustalaniu prawa i wysokości świadczenia uzupełniającego są uwzględniane świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych w kwocie brutto, przed dokonaniem wszelkich odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, np. z tytułu podatku dochodowego od osób, fizycznych i składki na ubezpieczenie zdrowotne, czy też zmniejszenia świadczenia w związku z osiąganiem przychodu. Dotyczy to większości emerytur i rent. Świadczenia nie podlegające opodatkowaniu są uwzględniane w kwocie, w jakiej są wypłacane (tzw. „netto”).

Przypomnijmy, że o 500+ dla niesamodzielnych mogą się ubiegać osoby pełnoletnie i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o:

– całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji;

– niezdolności do samodzielnej egzystencji;

– całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji;

– całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Wiadomość o podwyższonym od marca limicie przychodów jest ważna nie tylko dla tych, którzy dopiero zamierzają ubiegać się o dodatek uzupełniający. To istotne również dla osób, które już otrzymują to świadczenie, bo kwota świadczenia uzupełniającego zostanie zmieniona z urzędu, przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Z danych opolskiego ZUS wynika, że znakomitą większość składających podania o wypłatę świadczenia 500+ dla niesamodzielnych stanowią osoby w wieku do 74 roku życia. Na około 10 tys. wnioskodawców było ich prawie 6,8 tys. Osoby, powyżej 75 lat, to około jedna trzecia wnioskodawców. Na koniec lutego było to niemal 3,2 tys. mieszkańców Opolszczyzny.

 

Informacja prasowa:

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

 

Komentarze są zamknięte