O tym, jak powszechne jest na całym świecie przekonanie, że ofiarami niemieckich obozów śmierci zlokalizowanych w latach 1939-45 na ziemiach polskich byli wyłącznie Żydzi świadczy poniższy przypadek opisany przez portal wPolityce.
Na amerykańskiej edukacyjnej stronie internetowej PBSLearningMedia.org, prowadzonej przez fundację WGBH Educational Foundation i telewizję PBS, pojawiła się błędna informacja dotycząca ofiary obozu Auschwitz. Czesławę Kwokę, polską dziewczynkę zamordowaną za pomocą zastrzyku z fenolu w serce, przedstawiono jako ,jewish boy> (żydowski chłopiec).”
– podał portal.
Bardzo szybko zareagowała dyrekcja Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu pisząc na Twitterze:
Prosimy o korektę. W rzeczywistości osoba na zdjęciu rejestracyjnym to polska dziewczyna Czesława Kwoka, która została uwięziona w Auschwitz 13 grudnia 1942 r. i zabita zastrzykiem fenolowym 12 marca 1943 r.”
Po tej interwencji informacja została usunięta.
Dyrekcja Muzeum skwitowała to tak (również na swoim profilu twitterowym):
Można powiedzieć, że usunięcie strony jest poprawką, ponieważ usunięto niedokładny opis. Można jednak było po prostu poprawić tekst, aby zapewnić użytkownikom dostęp do tego dokumentu źródłowego i historii ofiary Auschwitz.”
A mnie przypomniało się, jak niezbyt jeszcze dawno temu pewien amerykański naukowiec (!) dowiedziawszy się od polskiego kolegi, że jego ojciec zginął w Auschwitz-Birkenau, z ogromnym zdziwieniem powiedział:
– Nie wiedziałem, że Twój tata był Żydem.
I nie bardzo chciał uwierzyć, kiedy usłyszał, że w tym oraz w innych niemieckich obozach ginęli przedstawiciele nie tylko jednego narodu.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju