Dodatek za pracę przy komputerze

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/YT

Przedstawiciele niektórych zawodów otrzymują dodatki za pracę w szczególnie uciążliwych warunkach. Teraz dołączyły do tej grupy osoby, które mogą wystąpić o specjalną rekompensatę za zmęczony wzrok przed monitorem kineskopowym.

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, takie odszkodowanie dostanie informatyczka, która wygrała proces przed Sądem Najwyższym z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Ten wyrok zawiera ważną definicję pracy przed monitorem kineskopowym jako pracy w szczególnych warunkach”

powiedział dziennikowi doktor Tomasz Lasocki z Katedry Ubezpieczeń Uniwersytetu Warszawskiego.

O takie rekompensaty mogą starać się osoby urodzone po 1948 roku, które przed 2009 r. wypracowały co najmniej 15 lat stażu w szczególnych warunkach. Będzie im doliczana dodatkowa kwota do kapitału początkowego.

„Rzeczpospolita” napisała, że to orzeczenie SN będzie miało zastosowanie nie tylko przy ustalaniu stażu do rekompensaty, ale także wcześniejszych i pomostowych emerytur.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte