Antysmogowy donos obywatelski

Zastępca Naczelnego

Wawel, fot. NGO Bielsko – Biała

Skarżenie na sąsiadów, nawet w słusznej sprawie, nie jest w Polsce zbyt dobrze widziane. Powoli i u nas przyjmuje się jednak tzw. donos obywatelski. Jest on całkowicie usprawiedliwiony, jeżeli dotyczy ważnych spraw, zwłaszcza zagrożenia życia i zdrowia.

Jak poinformowało Radio Kraków, mieszkańcy Małopolski ponad 70 razy zgłosili władzom województwa swoje uwagi w pierwszym tygodniu funkcjonowania Ekointerwencji. Uruchomiony przez Małopolski Urząd Wojewódzki system służy informowaniu o przypadkach spalania śmieci i handlu węglem złej jakości.

Najwięcej zgłoszeń, bo aż 45, dotyczyło palenia w piecach śmieciami. Do tej pory zweryfikowano dwa zgłoszenia mieszkańców. Jako że jedno dotyczyło przedsiębiorcy, zostało przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie z prośbą o przeprowadzenie kontroli. W drugim przypadku kontrolę przeprowadziła krakowska Straż Miejska. Nie stwierdzono jednak nieprawidłowości. Dom był opalany węglem oraz drewnem. Do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło też ponad dwadzieścia zgłoszeń dotyczących korzystania z instalacji niezgodnych z uchwałą antysmogową. Dwa zgłoszenia dotyczyły sprzedaży węgla złej jakości”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego ma też powstać aplikacja mobilna z systemem monitorowania na mapie. Każdy zgłaszający będzie mógł dzięki niej sprawdzać, na jakim etapie jest kontrola ujawnionego przezeń przypadku.

 

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte