Sytuacja na rynku pracy w stolicy województwa opolskiego od lipca 2018 roku stale się polepsza. Od marca stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 4%.
W prognozach GUS październikowy wynik przewiduje się na poziomie 3,2%. Przekładając to na liczby, w mieście stwierdzono 2477 osób bezrobotnych, w tym 1355 kobiet. (http://pup.opole.sisco.info)
Miasto uczestniczy w różnych inicjatywach, mających na celu polepszenie sytuacji osób bezrobotnych. Aktualnie (tj. 26.11.2018) na stronie Powiatowego Urzędu Pracy można znaleźć informacje o realizacji czterech projektów, związanych z Europejskim Funduszem Społecznym w tym dla osób młodych pozostających bez pracy oraz dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy.
Również uczelnie opolskie mają wpływ na przyszły charakter tutejszego rynku pracy. Otworzono nowe kierunki i specjalizacje (m.in. lotnictwo, kosmonautyka, games studies, farmacja, pedagogika specjalna – rok akademicki 2018/2019), które kształcić będą kolejne pokolenia profesjonalistów.
W prognozach zapotrzebowania na konkretne zawody, przeprowadzonych dla 2019 roku, wynika, że nastąpi nadwyżka w dwóch obszarach: ekonomii oraz filozofii, historii, politologii i kulturoznawstwa.
Deficyt przewiduje się m.in. w zawodach rzemieślniczych (ślusarze, tapicerzy, brukarze, fryzjerzy, lakiernicy, spawacze) i związanych ze służbą zdrowia oraz opieką medyczną (ratownicy medyczni, dentyści, lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, fizjoterapeuci, masażyści). (https://barometrzawodow.pl)
Odnosząc to do danych przywołanych na początku artykułu, obszar deficytowy może zapewnić miejsca pracy zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Trudności, które mogą się pojawić, związane będą raczej z brakiem odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia oraz uprawnień. Duża grupa zawodów charakteryzuje się trudnymi warunkami pracy (kierowcy, piekarze, robotnicy budowlani) i nieadekwatnym do nich, niskim wynagrodzeniem.
Rynek pracy w Opolu stawia więc wyzwania zarówno dla pracodawców jak i przyszłych pracowników. Pierwsi będą musieli zainwestować w szkolenia, podnoszenie kwalifikacji (lub obniżenie wymagań) i polepszenie płac oraz warunków pracy. Osoby bezrobotne będą natomiast musiały zainwestować w samorozwój i wyspecjalizowanie się na konkretne stanowiska.
Artykuł przygotowany przy pomocy Portalu Praca.pl posiadającego oferty pracy w Opolu.