Kolejne dwie zostały odsłonięte na skwerze naprzeciw „papieskiego okna” pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3. Jedna upamiętnia Świętego Jana Pawła II, druga Danutę Siedzikównę -„Inkę”.
Na tej poświęconej papieżowi Polakowi umieszczono jedne z ostatnich słów, jakie wypowiedział tuż przed swoją śmiercią do gromadzącej się na rzymskim placu Świętego Piotra młodzieży: „Szukałem was, a teraz przyszliście do mnie”. „Inkę” uhonorowano cytatem z jej grypsu napisanego tuż przed rozstrzelaniem do babci: „Zachowałam się jak trzeba”.
– Chcemy, aby to miejsce było przede wszystkim miejscem spotkania, miejscem wzajemnego budowania relacji, miejscem gdzie ludzie się spotykają, gdzie równie podejmują refleksje nad swoim życiem – powiedział Radiu Kraków gwardian pobliskiego klasztoru ojców Franciszkanów (w którym lubił modlić się biskup, a potem kardynał Karol Wojtyła, co uwieczniono tabliczką w jednej z ławek) Piotr Bielenin.
We wrześniu na tym samym skwerze odsłonięto ławeczkę poświęconą wizycie papieża Franciszka w Krakowie w trakcie Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku, na której umieszczono w pięciu językach wygłoszone wówczas przezeń słowa „Proszę-dziękuję-przepraszam” z prośbą, aby używać ich jak najczęściej, zwłaszcza w małżeństwie.
Zastępca Redaktora Naczelnego NGO
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju