Tablica z błędami

Zastępca Naczelnego

Szacunek dla bohaterów nie zwalnia z obowiązku przestrzegania reguł ortografii i gramatyki. Zapomnieli o tym wykonawcy tablicy poświęconej żołnierzom generała Władysława Andersa, którą odsłonięto w Sławnie (województwo zachodniopomorskie) z udziałem córki dowódcy II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Być może sprawa nie zostałaby nagłośniona, gdyby senator Anna Maria Anders nie zamieściła w sieci zdjęć z tej uroczystości. Internauci natychmiast wychwycili, że na tablicy hołd składany jest „zwycięscom” zamiast „zwycięzcom”, a jedna z upamiętnionych bitew toczyła się „o Ankonę”, nie zaś – jak napisano – „o Ankone”.

Jak mogło do tego dojść? Przecież każdą tablicę przed zamontowaniem oglądają dziesiątki, jeżeli nie setki osób i przynajmniej niektóre z nich powinny zauważyć oba błędy, a szczególnie pierwszy.

– Montaż tablicy celowo odbył się w ostatniej chwili przed uroczystością, bo baliśmy się ewentualnej dewastacji. Bezbłędną treść napisu na tablicy zatwierdził IPN. My przekazaliśmy ją kamieniarzowi, który wykonywał tablicę. Byliśmy dzień przed uroczystością przy przymiarce tablicy, ale ona była owinięta folią. Niestety, nie sprawdziliśmy, jak wykonany został napis. Zaufaliśmy kamieniarzowi”

– tłumaczył się „Super Expressowi”  wiceprzewodniczący Koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Jerzy Sekuła.

Oczywiście, teraz jedno będą przerzucać odpowiedzialność na drugich, ale wstyd pozostanie. Mam nadzieję, że te żenujące błędy zostaną szybko poprawione. Trzeba się zaraz wziąć (nie wziąść!) do roboty!

 

Zastępca Redaktora Naczelnego NGO

Jerzy Bukowski*

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte