Tysiące dzieci co roku gubią się na plażach. Technologia pomoże im uniknąć stresu

Zastępca Naczelnego

Rodzina na plaży Przed każdym sezonem wakacyjnym władze nadmorskich miast i służby podnoszą temat krótkotrwałych zaginięć na plaży. Większe miasta takie jak Gdańsk mówią nawet o kilkunastu takich zaginięciach dziennie.Niestety to tylko szacunki – dokładnych danych brak, przede wszystkim dlatego że, ogromna cześć takich przypadków nie jest nigdzie zgłaszana. Dzieci na szczęście znajdują się dość szybko. Ogólnie policyjne statystyki z 2017 roku donoszą o około 1 400 zaginięć dzieci w wieku 7-13 lat rocznie.
Niewątpliwie zarówno dla dzieci jak i dla rodziców zgubienie się, nawet na chwilę, to niezmiernie stresująca sytuacja. Miasta wspólnie z WOPR-em, wspierani przez sponsorów od lat próbują rozwiązywać problem dystrybuując na plażach opaski dla dzieci, na których można wpisać numer telefonu rodzica. To ułatwia szybkie odnalezienie się, ale nie wydaje się wystarczającym rozwiązaniem.

W sukurs dzieciom i rodzicom przychodzi technologia. Nowoczesne urządzenia w formie zegarka z GPS i funkcją telefonu komórkowego są sposobem na radykalne zminimalizowanie problemu. Odporność na wodę, możliwość wywołania przez dziecko alarmu SOS, dzwonienie zarówno przez dziecko z zegarka jak i przez rodzica na zegarek, oraz pozycja GPS widoczna w aplikacji na telefonie opiekunów sprawiają, że zgubienie się będzie prawie niemożliwe.

„Technologia niewątpliwie zmienia sposób w jaki żyjemy, na szczęście może też uczynić nasze życie bezpieczniejszym i pozbawionym niepotrzebnego stresu – mówi Leszek Wolany, dyrektor marketingu Locon, producenta Zegarka z GPS dla dzieci. – Świadomość, że zawsze jesteśmy w kontakcie z dzieckiem i możemy sprawdzić gdzie się ono znajduje zapewnia poczucie bezpieczeństwa obu stronom – korzystajmy więc ze zdobyczy technologii tam gdzie mogą nam one ułatwić życie” – dodaje.

Dzieci powinny wiedzieć jak się zachować.

Niezależnie od opasek i gadżetów nauczmy też dzieci jak się zachować gdy na plaży stracą nas z oczu. Udanie się do wierzy ratownika i poproszenie o pomoc to zawsze dobry pomysł.

Źródło informacji: bezpiecznarodzina.pl

Komentarze są zamknięte