Nie dla każdego duży dom jest dobrym wyborem. Czasami wolimy zdecydować się na ten mniejszy, który zapewni nam optymalną przestrzeń do życia i nie będzie na wyrost. Jak dobrać najlepszy projekt małego domu? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradami!
Mały dom wcale nie musi być ciasny. Obecnie do wyboru mamy pełną gamę gotowych projektów domów jednorodzinnych Projekty.dom.pl, które całkowicie przeczą temu przekonaniu. Są nie tylko stylowe, ale też funkcjonalnie rozplanowane, dlatego mieszka się w nich bardzo wygodnie – nie tylko w pojedynkę.
Jeśli chcesz również zdecydować się na projekt domu tego rodzaju, trzeba będzie najpierw odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. O czym powinniśmy pamiętać?
- Jaki metraż będzie najlepszy?
Pojęcie małego domu jest dość szerokie, dlatego warto określić, jaki metraż będzie nam najbardziej odpowiadać. Czy wystarczy nam dom o powierzchni 60 metrów kwadratowych? A może wolimy taki, który ma 80 metrów kwadratowych metrażu? Dużo zależy tutaj od tego, ile pomieszczeń będziemy chcieli mieć do dyspozycji, a także od tego, jak mają być one rozplanowane.
- Ile kondygnacji powinien mieć nasz dom?
Kolejna ważna kwestia to liczba kondygnacji. Gdy chodzi o projekty domów małych, do wyboru mamy głównie te parterowe oraz z poddaszem użytkowym. Generalnie, koszt wykonania domu parterowego jest niższy, ale musimy też spojrzeć na wymiary działki, aby mieć pewność, że projekt będzie można zrealizować na konkretnej powierzchni. W przypadku mniejszych działek zaleca się domy z poddaszem użytkowym – wtedy budujemy w górę, więc możemy uzyskać większą przestrzeń niż w przypadku domu parterowego.
- W jakiej technologii powinien być wykonany mały dom?
Do wyboru mamy generalnie tradycyjną technologię murowaną albo możemy wybrać domy drewniane. Te drugie nie są jednak zbyt popularne w Polsce, więc jeśli chcemy wybudować dom tego rodzaju, potrzebna będzie specjalistyczna ekipa. Warto też zastanowić się nad projektami domów energooszczędnych – dzięki swojej specjalnej konstrukcji zapewniają one niższe zużycie energii cieplnej, a tym samym niższe rachunki.
- Gdzie powinien znaleźć się garaż?
Możemy zdecydować się na projekt domu jednorodzinnego z garażem w bryle budynku albo możemy wybudować garaż jako osobny, wolnostojący obiekt. Trzecia opcja to postawienie wiaty zamiast standardowego garażu. Warto też rozważyć, co wybrać, gdy poszukujemy projektu małego domu.
- Jakie koszty nas interesują?
Wybudowanie małego domu nie jest wcale bardzo kosztowne – jeśli znajdziemy projekt domu taniego w budowie, możemy zamknąć się nawet w kosztach rzędu 200 000 złotych. Przy doborze tanich w realizacji projektów domów warto zwrócić uwagę na dołączane do nich kosztorysy. Dzięki nim będziemy mogli w przybliżeniu określić koszty budowy, aby znaleźć ofertę na naszą kieszeń.
Podsumowując, jeśli także interesują cię projekty małych domów, można sprawdzić je już teraz przez internet na stronach biur oferujących projekty gotowe. Wybierz dla siebie ten perfekcyjny i złóż zamówienie!