Stopa bezrobocia w lutym 2017 r. spadła do 8,5 proc. z 8,6 proc. w styczniu 2017 r. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W urzędach pracy zarejestrowanych było 1 mln 383,4 tys. bezrobotnych wobec 1 mln 397,1 tys. osób przed miesiącem.
Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w lutym w granicach od 5,2 proc. w wielkopolskim do 14,7 proc. w warmińsko-mazurskim. Bezrobocie zmniejszyło się we wszystkich województwach z wyjątkiem małopolskiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego. Tam pozostała na tym samym poziomie.
GUS poinformował w „Informacji o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju w lutym 2017 r.”, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym ukształtowało się na poziomie 5 mln 976,2 tys. osób i zwiększyło się o 4,6 proc. w stosunku do notowanego przed rokiem.
Według GUS pod koniec lutego liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy ukształtowała się na poziomie 1383,4 tys. i zmniejszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem – o 1,0 proc. (tj. o 13,7 tys.) i w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku – o 16,3 proc. (tj. o 269,3 tys.).
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 8,5 proc., czyli była niższa niż przed miesiącem (o 0,1 pkt proc.) i przed rokiem (o 1,7 pkt proc.).
Jak wygląda sytuacja w województwach?
Wskazano, że „stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,2 proc. w wielkopolskim do 14,7 proc. w warmińsko-mazurskim”. – W ujęciu miesięcznym zmniejszyła się ona w większości województw, z wyjątkiem województw: małopolskiego, opolskiego, śląskiego i wielkopolskiego, w których pozostała na tym samym poziomie – czytamy. Dodano, że w porównaniu z lutym ubiegłego roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu (w granicach 2,5 pkt proc. – 2,0 pkt proc.) w zachodniopomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim, a w najmniejszym (o 1,2 pkt proc.) – w wielkopolskim.
Urząd statystyczny podał, że w lutym kobiety stanowiły 52,4 proc. zarejestrowanych bezrobotnych, co oznacza wzrost o 1,2 pkt proc. w porównaniu z lutym 2016 r. Wśród bezrobotnych zmniejszył się natomiast odsetek dotychczas niepracujących (do 13,7 proc.), absolwentów (do 3,8 proc.) oraz osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (do 85,3 proc.) Udział osób bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych był zbliżony do notowanego rok wcześniej i wyniósł 30,7 proc.
– W lutym liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 153,3 tys., tj. była niższa niż przed miesiącem (o 24,5 proc.) i przed rokiem (o 19,6 proc.). Najliczniejszą grupę nadal stanowiły osoby rejestrujące się po raz kolejny, a ich udział w liczbie nowo zarejestrowanych og
ółem był zbliżony do notowanego w lutym ubiegłym roku i wyniósł 82,7 proc.” – napisano w komunikacie.
Zgodnie z danymi GUS zmniejszył się udział: osób długotrwale bezrobotnych, osób dotychczas niepracujących, absolwentów, osób bez kwalifikacji zawodowych, osób zamieszkałych na wsi oraz osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy.
Mniej ofert z sektora publicznego
GUS podał, że z ewidencji bezrobotnych w lutym br. skreślono 167 tys. osób, tj. więcej niż przed miesiącem (o 18,4 proc.), ale mniej niż przed rokiem (o 10 proc.). Główną przyczynę wyrejestrowania nadal stanowiło podjęcie pracy, w wyniku czego z rejestru bezrobotnych skreślono 78,8 tys. osób (tj. więcej niż przed miesiącem o 8,5 proc. i mniej niż przed rokiem o 15,2 proc.).
oprac. W.S