„Czad i ogień – obudź czujność!”

Autor Obywatelski

169 ohtmlsób zostało poszkodowanych, a jedna zmarła, w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w tym sezonie grzewczym, czyli od początku września – poinformowało MSWiA, które rozpoczyna kampanię informacyjną „Czad i ogień – obudź czujność!”.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak wziął udział w naradzie z komendantami wojewódzkimi Państwowej Straży Pożarnej, podczas której przedstawił założenia kampanii pod hasłem „Czad i ogień – obudź czujność!”. Jest ona odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem – podkreślił.

Przypomniał, że w ostatnim sezonie grzewczym, czyli od września 2015 r. do marca 2016 r., w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarło 50 osób, a 2,2 tys. zostało poszkodowanych.

„Z badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Dlatego w ramach kampanii społecznej przygotowaliśmy materiały edukacyjne” – powiedział Błaszczak.

Jak przypomniał komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Leszek Suski, czad, czyli tlenek węgla jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania – gazu, paliw płynnych i stałych – spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu.

Objawy zatrucia to: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze – pogotowie ratunkowe, straż pożarną, ewentualnie pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Źródło: Grzegorz Dyjak, Codzienny Serwis Informacyjny PAP
wk/Serwis Samorządowy PAP

Komentarze są zamknięte