Minister Gowin zapowiada rewolucję

Autor Obywatelski

– Uniwersytet Jagiellońspobraneki czy Uniwersytet Warszawski mają po 50 tys. studentów. To oznacza, że nawet najlepsze polskie uczelnie kształcą w sposób masowy. To się musi zmienić – mówi money.pl Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapowiadając stworzenie nowego typu szkół – uczelni badawczych. Dla UJ czy UW może to oznaczać nawet pięciokrotne ograniczenie liczby studentów w ciągu 10 lat.
– Nauka cieszy się w Polsce nie najlepszą reputacją. To nie do końca sprawiedliwe, bo od kilku lat systematycznie awansujemy w rankingach osiągnięć naukowych. Inaczej jest z uczelniami, które spadają w rankingach – mówił w rozmowie z money.pl Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego i zapowiedział rewolucję w szkolnictwie wyższym.

– Od października rozpoczynamy cykl dużych konferencji programowych, które przygotują przyszłoroczny Narodowy Kongres Nauki. Równolegle trwają prace nad nową ustawą o szkolnictwie wyższym. To nie mogą być drobne korekty tego, co jest. Obecna struktura szkolnictwa wyższego się nie sprawdza, obok uczelni zawodowych i naukowo-dydaktycznych, jak uniwersytety, potrzebujemy nowego typu uczelni – uczelni badawczych. – powiedział Gowin.

Gowin podkreśla, że w pierwszej trzydziestce rankingu szanghajskiego (czyli listy najlepszych uczelni na świecie) żadna z uczelni nie ma więcej niż 10-15 tys. studentów. – Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski mają po 50 tys., studentów. To oznacza, że nawet najlepsze polskie uczelnie kształcą w sposób masowy, a przytłoczeni dydaktyką naukowcy nie mają czasu, żeby prowadzić badania naukowe. To się musi zmienić – zapowiada minister.

– Chciałbym, żeby podczas przyszłorocznego Kongresu Nauki przedstawiona została mapa drogowa. To nie ministerstwo wskaże, że UJ czy UW będą uczelniami na specjalnych prawach. Muszą być stworzone obiektywne kryteria, do których będzie mogła dostosować się każda z liczących się polskich uczelni. To potrwa około dekady. Stopniowo polskie uczelnie zaczną piąć się w światowych rankingach – powiedział Gowin.

Komentarze są zamknięte