Proślice – miejsce na weekendowy wypoczynek

Autor Obywatelski

Proślice to niewielka wieś pomimage-300x224iędzy Polanowicami a Jakubowicami w gminie Byczyna. Dlaczego warto choćby na chwilę odwiedzić tę miejscowość? Z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na znajdujący się tam późnobarokowy pałac i otaczający go park, który po inwentaryzacji gminy w 1996 r. otrzymał status parku krajobrazowego.
Pałac wybudował na przełomie XVIII i XIX w. Ernst Graf von Strachwitz (1763-1808). Kolejnymi właścicielami majątku byli: Jan Graf von Strachwitz (1808), Henryk Graf von Strachwitz (1830-57), Ernst von Rittberg (1857-72), Leo von Watzdorf (1872-82), Emmy von Watzdorf (1882-1903) oraz Rudolf von Watzdorf (jego żoną była Polka z domu Raczek ), który w 1914 r. generalnie przebudowuje pałac – obydwa skrzydła i środek pierwotnej budowli oraz tworzy trzecią kondygnację. Watzdorfowie byli panami Proślic aż do 1945 r. Po drugiej wojnie światowej wyjechali do Niemiec i Stanów Zjednoczonych. Wnuczka Rudolfa Watzdorfa -Eryka von Schumann mieszka w Norymberdze, czasami odwiedza dawną posiadłość w Proślicach.
Do 2003 r w pałacu mieściła się szkoła podstawowa. W czasie ferii i wakacji oraz weekendów pełnił funkcję schroniska, oferując noclegi, udostępniając kuchnię, sanitariaty. Pomysłodawcą i realizatorem takiego wykorzystania obiektu był były wieloletni dyrektor placówki pan Adam Radom i jego żona Joanna. Obecnie bardziej poszerzoną strategię kontynuuje Przedsiębiorstwo Hetman Roma Byczyna sp z o.o.

W Proślicach blisko pałacu znajduje się największe w Europie skupisko lęgowe słowika, dlatego miejsce to jest czasem nazywane ,,Doliną słowików”. Na tym terenie można również zobaczyć najstarszy na Opolszczyźnie jawor czy kilkumetrowy krzew – dereń złocisty, kwitnący na przełomie kwietnia i maja (z jego owoców robi się nalewki). Ewenementem jest daglezja – drzewo iglaste, którego główny pień uległ zniszczeniu, a jego rolę przejęło jednocześnie pięć konarów bocznych, tworząc koronę o kątach prostych. W parku dominują drzewa liściaste – przede wszystkim lipy, tworzące aleję. Nieopodal pałacu stoi pomnik przyrody – lipa 300-letnia. Niestety uległa częściowemu zniszczeniu po burzy w 1999 r. Na uwagę zasługują też buki szkarłatne, obok których występują źródła tworzące wylew wodny, który nie zamarza nawet przy trzydziestostopniowym mrozie. Temperatura powietrza w tej okolicy jest zawsze o dwa stopnie niższa niż w pozostałej części wsi. Można zatem stwierdzić, że wokół pałacu wytworzył się specyficzny mikroklimat. Park krajobrazowy w Proślicach jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody, urokliwych i romantycznych zakątków, natomiast pałac dla badaczy historii.

Obecnie Pałac w Proślicach jest wyremontowanym malowniczym późnobarokowym pałacem dworskim, który oferuje 20 miejsc noclegowych w apartamentach, pokojach z łazienkami, restauracją, kawiarnią oraz salami bankietowo – konferencyjnymi na 160 miejsc. Do dyspozycji zabytkowy park o powierzchni 2,5 hektara, w którego sąsiedztwie znajduje się kościół drewniany z 1531 r. z późnobarokowym wnętrzem oraz spichlerz dworski drewniany. W parku można podziwiać lipę drobnolistną, obwód 743, wiek 550 lat, jedna z największych w Polsce. W parku możecie Państwo znaleźć ciszę spokój możliwość kontaktu z naturą.

www.hrbyczyna.pl

Komentarze są zamknięte