Sabina Nowosielska na World Clean Coal Conference: instalacja zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu

Autor Obywatelski

W Warszawie trwa właśniepobrane World Clean Coal Conference. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Michał Kurtyka w swoim wystąpieniu wskazał na możliwość umiejscowienia instalacji zgazowania węgla w Kędzierzynie-Koźlu. Jednym z panelistów podczas WCCC jest prezydent Sabina Nowosielska.

World Clean Coal Conference to coroczne spotkanie przedstawicieli przemysłu z ponad 25 krajów. Tematyka konferencji koncentruje się wokół kwestii związanych z wyzwaniami i możliwościami stojącymi przed przemysłem węglowym. Główne tematy, które będą poruszane na tegorocznej konferencji: regulacje dot. przemysłu węglowego w Polsce i na świecie; energetyka i jej związek z sytuacja przemysłu węglowego; zgazowywanie węgla – postęp technologiczny i doświadczenia; wyzwania techniczne i ryzyka projektów zw. z konwersją węgla w Polsce; opłacalność inwestycji w przemyśle chemicznym; zrównoważony rozwój i rola czystych technologii węglowych.

– W panelu dyskusyjnym, który prowadzę, zapytam panelistów między innymi o sposób finansowania tej inwestycji, ryzyko przetwórstwa węgla i wybór najlepszej technologii. Zapytam też o wpływ na środowisko – zapowiada prezydent Sabina Nowosielska.

O powrocie do pomysłu przewijającego się już od dekady była mowa podczas ubiegłorocznej konferencji odbywającej się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Kędzierzynie-Koźlu. Mówiono wtedy o zamiarach budowy kompleksu zgazowania węgla w Zakładach Azotowych Kędzierzyn, należących do Grupy Azoty. Niskoemisyjna instalacja, której koszty oszacowano na około 2,4 mld zł, miałaby zużywać od 900 tys. do miliona ton węgla kamiennego rocznie. Produkowałaby ok. 15 proc. potrzebnego Grupie Azoty gazu. Okres budowy instalacji oszacowano na ok. 36 miesięcy, a okres jej eksploatacji na 30 lat.

za www.kedzierzynkozle.pl
WiktorSobierajski

Komentarze są zamknięte