Po raz trzeci w historii, a po raz drugi pod ogólnopolskim szyldem Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”, organizowany jest bieg na trasie Głubczyce – Las „Marysieńka” – Królowe.
Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat.
– Podaje na stronie www.tropemwilczym.pl organizator ogólnopolski Fundacja „Wolność i Demokracja”.
Bieg jest organizowany z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ze względów organizacyjnych biegacze wyruszą na szlak wcześniej, w niedzielę 28 lutego 2016. Dystans podstawowy wynosi 1963 m i swoją długością nawiązuje do roku śmierci ostatniego walczącego z bronią w ręku Żołnierza Niezłomnego niepodległej Rzeczypospolitej – sierż. Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który zginął w obławie ZOMO 21 października 1963.
Organizatorzy zachęcają uczestników do pokonania biegiem lub marszem dalszych 11 km na trasie Głubczyce – Las „Marysieńka” – Królowe. Wiosną 1947 r. we wsi Królowe przez miesiąc przebywał wraz z bliskimi (m.in. Lidią Lwow ps. „Lala”) mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszko”, legendarny dowódca 5 Brygady Wileńskiej AK i Żołnierz Wyklęty. Uczestnicy powojennego Powstania Antykomunistycznego znaleźli ostoję w miejscowym młynie. W miejscu tym doszło również do spotkania „Łupaszki” z komendantem Wileńskiego Okręgu AK Antonim Olechnowiczem ps. „Pohorecki”.
Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne. Mogą wziąć w nim udział osoby w każdym wieku. Dla pierwszych 100 zgłoszonych osób organizatorzy zapewniają pakiety startowe składające się z koszulki, medalu, opaski, materiałów promocyjnych itp.
Program edycji głubczyckiej „Tropem Wilczym” 2016:
28 lutego 2016 r.
godz. 11.00 – Msza św. w kościele pw. NNMP w Głubczycach w intencji Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych.
godz. 12.15 – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” 2016. Start biegu w parku miejskim przy zbiegu ul. Parkowej i al. Śląskiej. Dystans podstawowy biegu wynosi 1963 m. Dystans dodatkowy na trasie Głubczyce – Las „Marsieńka” – Królowe to 1963 m + 11 km.
godz. 15.00 – Nabożeństwo w kościele pw. św Wawrzyńca w Królowych, poczęstunek, spotkanie z żołnierzem AK Okręgów Wileńskiego i Nowogródzkiego por. Marianem Markiewiczem ps. „Maryl”, wizyta w młynie „Łupaszki”.
Informacje organizacyjne oraz formularz rejestracyjny na głubczycką edycję biegu można znaleźć na stronie wydarzenia na portalu facebook.
Na wydarzenia zapraszają:
– Fundacja „Wolność i Demokracja”,
– Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Środowisko Głubczyckie,
– Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Głubczyce,
– Klub Biegacza „Marysieńka”
Wszelkie pytania należy kierować pod adres: [email protected].
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2 marca 2016 r. w Głubczycach i Kietrzu odbędą się spotkania autorskie z Kajetanem Rajskim – autorem książki pt. „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Natomiast 4 marca 2016 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kietrzu wystąpi z projektem „Niewygodna Prawda” krakowski raper Tadek Polkowski (Tadek Firma Solo). Szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronach ZHR Głubczyce oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kietrzu.
MŻ, fot. polskie radio
O, Głubczyce! Nie jesteście najpodlejszym z polskich miast! Relacja z Biegu „Tropem Wilczym” – 10 marca 2015 r.
W Opolu będzie bieg „Tropem Wilczym” ???
Wykaz biegów można znaleźć na stronie http://tropemwilczym.pl/.
@Kowal
Niestety wychodzi na to, że w Opolu nie będzie biegu… Pozostają jedynie odległe Głubczyce.
@Jacek
To co robią opolscy „niezłomni”, gdzie są miejscowi hurrapatrioci? Kondycja nie doPiSuje?