Jutro nastąpi oficjalne posadzenie drzewa pamięci jako symbolu ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych świętem państwowym. Drzewo ma przypominać, że ta inicjatywa wyszła z Opola, a jej pomysłodawcą był Arkadiusz Karbowiak, który tak wspomina tamte wydarzenia na łamach NGO:
1 marca 2009 r. w Opolu odbyły się po raz pierwszy uroczystości pod pomnikiem żołnierzy wyklętych. W tym samym roku prezydent R. Zembaczyński wystosował pismo do wszystkich posłów (oprócz SLD),
aby podjęli inicjatywę i ustanowili dzień 1 marca świętem żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Niestety pomimo wielu odpowiedzi wspierających naszą inicjatywę żaden z klubów nie wystąpił z konkretnym projektem stosownej ustawy. Wtedy po kolejnej rozmowie z prezesem IPN uzgodniliśmy, że wystosujemy wspólny apel do śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby to on wystąpił z projektem ustawy. Apel poza prezydentem Zembaczyńskim i prezesem IPN podpisał A. Zawisza prezes Związku Kombatantów NSZ, Jerzy Woźniak były minister ds. kombatantów żołnierz AK-WIN skazany przez komunistów na karę śmierci, prezes ŚZŻAK śp. Czesław Cywiński, prezes opolskiego ŚZŻAK pani W. Nowak. Efektem tego apelu była inicjatywa ustawodawcza złożona przez Prezydenta do sejmu 1 marca 2010 r. Później przeprowadziłem jeszcze rozmowy z marszałkiem B. Komorowskim, który ocenił ową inicjatywę za godną poparcia. Puenta miała miejsce wczoraj, kiedy to sejm stosunkiem głosów 406 za, 8 przeciw i 3 wstrzymujące ustanowił dzień 1 marca świętem żołnierzy antykomunistycznego podziemia.
Z tej okazji zostanie posadzony już dwunastoletni grab kolumnowy (w miejscu szczególnym bo przy wiadukcie im. Żołnierzy Wyklętych przy wjeździe od strony ul. Reymonta). Uroczyste posadzenie i umieszczenie okolicznościowej tabliczki nastąpi o godz. 13.30 po oficjalnych uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych na pl. Wolności. Pomysłodawcą upamiętnienia jest Fundacja „Dla Dziedzictwa”.
tk