Kierowco, skontroluj swoje zdrowie na Master Track Show

Autor Obywatelski

cisnienie_na_zycie_2Już 19 lipca, podczas Master Truck Show, przedstawiciele ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Ciśnienie na życie” zbadają polskich kierowców zawodowych. Na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi koło Opola stanie specjalny autokar, w którym kontrolowani przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego zawodowi kierowcy tirów będą mogli dodatkowo bezpłatnie sprawdzić wysokość ciśnienia tętniczego krwi i poznać wiek swojego serca.

W dniach 18-20 lipca 2014 na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi koło Opola odbędzie się kolejna edycja imprezy z serii Master Truck. Jak co roku, na zlocie zorganizowanych zostanie wiele atrakcji. Pojawią się na nim także piękne ciężarówki, które przyjadą zarówno z Polski jak i zza granicy.

To dobra okazja, aby skontrolować stan zdrowia zawodowych kierowców. Trzeba pamiętać, że zawód ten często wykonują osoby w dojrzałym wieku (powyżej 50 roku życia), które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego wśród tej grupy zawodowej.

W związku z tym, już 19 lipca Inspektorat Transportu Drogowego oraz przedstawiciele kampanii społecznej „Ciśnienie na życie” zorganizowali akcję, podczas której na wszystkich kierowców czekać będzie wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, które nie tylko przeprowadzą dobrowolne, bezpłatne badania ciśnienia tętniczego krwi, ale również przy pomocy specjalnej aplikacji  określą „wiek serc” badanych. Dodatkowo, przedstawiciele ITD Skontrolują stan techniczny ich samochodów.
Aplikacja „wiek serca” pozwoli sprawdzić, czy u danego kierowcy istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru niedokrwiennego mózgu. Pojawia się ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na zdrowszy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie niwelował czynniki ryzyka zawału serca i udaru mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.

cisnienie_na_zycieDzięki wspólnej akcji ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Ciśnienie na życie” i Inspekcji Transportu Drogowego wielu kierowców skorzysta z możliwości skontrolowania stanu swojego zdrowia – skomentował dr inż. Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Celem akcji jest nakłonienie kierujących pojazdami do troski o własne zdrowie i zwiększenie ich świadomości na temat ryzyka związanego ze schorzeniami układu krwionośnego. Pomiary ciśnienia krwi kierowców wykonuje personel medyczny.

Ogólnopolska kampania edukacyjna „Ciśnienie na życie” ma uświadomić Polakom, jakie ryzyko niesie ze sobą brak profilaktyki schorzeń układu krążenia. Jak bowiem wynika z badania przeprowadzonego przez PBS w styczniu 2014 roku „Profilaktyka nadciśnienia tętniczego oraz zdrowego dla serca trybu życia wśród Polaków”, tylko 1/3 respondentów mierzy ciśnienie krwi regularnie. Ponad połowa badanych uważa, że kontrolę można rozpocząć po 50. roku życia lub dopiero po wystąpieniu zawału serca lub udaru, albo w ogóle nie wie, kiedy należy zacząć kontrolować ciśnienie. Panuje też przekonanie, że konsultacja lekarska i badania profilaktyczne są domeną starzejącego się pokolenia. Wyniki raportu pokazują, że wiedza o nadciśnieniu jest niekompletna i konieczna jest dalsza edukacja w tym zakresie.  Jednym z głównych zadań kampanii jest przeprowadzenie jak największej liczby pomiarów ciśnienia krwi oraz badań wieku serca. W 2013 r. w ramach kampanii udało przeprowadzić się ponad 250 000 tys. pomiarów. W 2014 r. badania będą wykonywane w centrach handlowych, podczas ważnych konferencji medycznych, biznesowych, masowych wydarzeń sportowych, pielgrzymek oraz kontroli drogowych.

Inf. pras.

Komentarze są zamknięte