Industriada 2014: Święto Szlaku Zabytków Techniki już w sobotę!

Niezależna Gazeta Obywatelska

home-logo-industriadaWarsztaty bluesowe, fotograficzne i rękodzieła, kino w wymiarze 7D, rockowe wariacje górniczej pieśni, konkursy malarskie i rzeźbiarskie, spektakl pod ziemią, koncerty Akurat, The Dumplings, Mariki i Richarda Duranda oraz muzyka elektroniczna inspirowana dźwiękami walcowni – kulturalni aktywiści też mają co robić w czasie INDUSTRIADY. Święto Szlaku Zabytków Techniki już w sobotę!

Zaprasza nas m. in. Zabytkowa Stacja Kolei Wąskotorowej w Rudach, która historię tego miejsca zaprezentuje w spektaklu „Po Szynach Przez Trzy Wieki”. W stolicy województwa dzieje KWK Katowice ukaże wieloprzestrzeniowy, interaktywny spektakl wykorzystujący różne formy widowiskowe – od tańca, przez muzykę, body painting i projekcje video, po performance („Hommage to Gruba” – 19.30, nowe Muzeum Śląskie). W dawnej Walcowni Cynku w Katowicach wydarzy się seria niezwykłych koncertów w wykonaniu twórców związanych z katowickim Biurem Dźwięku. Artyści będą ukryci w zakamarkach hali produkcyjnej. – To artystyczna dedykacja dla industrialnych brzmień i odgłosów wykonywanych niegdyś w tym miejscu, ich transpozycja z przeszłości w teraźniejszość – zapewniają organizatorzy. W tym samym miejscu zobaczymy także niekonwencjonalną wystawę prezentującą codzienność Walcowni przy pomocy świetlnych aranżacji, instalacji artystycznych i multimedialnych projekcji przygotowanych przez studentów katowickiej ASP. Artyści z tej uczelni odmienią także strefę wejściową Tyskiego Browarium.

Nietypowy, podziemny występ będzie miał miejsce w Kopalni Guido. Czy rozgrywane poniżej poziomu morza przedstawienie teatralne może mieć coś wspólnego z depresją? Jedno jest pewne, „Synek” to monodram opowiadający o Śląsku i wymiarach śląskości. (Kopalnia Guido, godz. 17.00, wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc).

W Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych w Bytomiu na „Scenie C, Muzikanty” odegrają koncert – widowisko przedstawiające różne oblicza muzyki. Wśród instrumentów wykorzystanych w przedstawieniu odnajdziemy m. in. afrykańskie kazoo, chińskie erhu i ukulele. Do tego instrumenty wykonane z… miotły, garnków i rurek PCV. Również w Bytomiu odbędzie się koncert połączony z paradą bębniarską. L’ombelico del Mondo to stylizowany industrialnie występ, który w rytmach samby przeniesie nas wprost do zachodniej Afryki.

Nie zabraknie też spektakli dla dzieci. „Kilku ekscentryków i słoooń” oraz „Bajkomat” to propozycje Szybu Prezydent w Chorzowie. Pierwszy spektakl ukaże wielkie machiny i słonia, czyli piękną opowieść o szczęściu, a drugi stanowić będzie gawędę o nietypowej maszynie, wytwarzającej dzieciom… bajki. W innym chorzowskim obiekcie – Hucie Królewskiej o godz. 16.00 najmłodszym zaprezentowany zostanie „Lem-Cyberbajarz” – spektakl lalki i aktora na podstawie opowiadań Stanisława Lema. Radiostacja Gliwice wystawi sztukę GRAAL, czyli niesamowitą opowieść o chłopcu wkraczającym w świat przyjaźni i radości. Cały występ odegrany zostanie w towarzystwie wielobarwnych kostiumów, dymiących wiatraków i aktorów – szczudlarzy.

Dla kinomanów przygotowano między innymi kino 7D (Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach). W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach będzie można wejść do niezwykłej, przenoszącej w początki XX wieku multimedialnej kapsuły. Będzie tu można poznać historię koncepcji uruchamiania Sztolni „Czarnego Pstrąga”, Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Skansenu Maszyn Parowych.

Dla spragnionych rywalizacji w tym samym obiekcie odbędą się konkursy fotograficzne, malarskie i rzeźby w glinie. Podobne inicjatywy odbędą się w Katowicach (Galeria Szyb Wilson – konkurs na pocztówkę) i Bielsku-Białej (Stara Fabryka – konkurs fotograficzny). Z kolei tworzenia graffiti i komiksów dzieci nauczą się w Galerii Szyb Wilson w Katowicach, na Osiedlu Giszowiec „odnajdą swój rytm” podczas warsztatów bębniarskich, a w Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych i Szybie Maciej w Zabrzu wczują się w rolę konstruktorów robotów. Dla starszych w Szybie Krystyna odbędą się warsztaty bluesowe. Po sąsiedzku w Szybie Mikołaj w Rudzie Śląskiej dorośli nauczą się rękodzieła, upcyklingu i sztuki origami. Na warsztaty robienia biżuterii zaprasza Szyb Prezydent w Chorzowie, a na kurs tworzenia ozdób z odzysku, Galeria Elektrownia w Czeladzi.

Podczas festiwalu znajdzie się też coś dla melomanów. Na elektronicznej radiofali w Gliwicach zagrają The Dumplings, Xxanaxx i Klaves. W Zabrzu wystąpią Marika, The Johny Freelance Experience (Kopalnia Guido), zespół 032, Sztigar Bonko i Akurat (Szyb Maciej). Śląski Blues Marka Motyki popłynie w Szybie Krystyna w Bytomiu, zespół Cree Sebastiana Riedela zagra w Porcie w Gliwicach, a Richard Durand wystąpi w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Dobrym zwieńczeniem wieczoru może być wizyta w Szybie Maciej w Zabrzu. Zaplanowana na godzinę 22.00 Symfonia wodna to widowisko utrzymane w klimacie instalacji, koncertu i spektaklu ulicznego. Powiązane tematycznie z miejscem, czyli z pierwszym polskim szybem kopalnianym zamienionym w ujęcie wody. To opowieść na temat wody oraz relacji człowiek-woda wykorzystująca między innymi autorskie konstrukcje muzyczne z wykorzystaniem etnicznych instrumentów z całego świata, techniki live-loopingu, projekcje na fasadzie budynku.

 Więcej na www.industriada.pl

Komentarze są zamknięte