Marek Kuchciński będzie w Opolu

Niezależna Gazeta Obywatelska7

Marek KuchcinskiNa spotkanie z wicemarszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim zaprasza Poseł Sławomir Kłosowski oraz Klub „Gazety Polskiej” w Opolu.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 29 marca 2014 r. godz. 15:00 w salce katechetycznej przy Parafii Przemienienia Pańskiego, ul. Grota Roweckiego 3 w Opolu.

tk, KGP

 1. Wojciech |Kowalski PiS Krapkowice
  | ID: d1ca7613 | #1

  Spotkanie to będzie również w Krapkowicach w Domu Kultury ulica Prudnicka 7 godzina 17,30.Zaprasza Zarząd Powiatowy PiS w Krapkowicach.

 2. Eleonora
  | ID: 5e33a6cc | #2

  Dziękuję za info.
  Być może również się wybiorę i zapytam pana posła jak to z nim jest?
  A pytanie chyba na czasie….

  „– Publicznie się o tym nie mówi, ale w środowiskach kresowych od dawna panuje przekonanie, że pan Kuchciński sympatyzuje z „banderowcami”. Jeszcze gdy nie był w PiS, dawał temu wyraz i według takiej linii kontynuuje swoją karierę polityczną – przekonuje były parlamentarzysta A Zapałowski
  Zbyt blisko z nacjonalistami?
  Gdzie w życiorysie Kuchcińskiego szukać potwierdzenia tych słów? Zapałowski sięga pamięcią do końcówki lat 90., kiedy dzisiejszy poseł PiS pełnił funkcję drugiego wojewody podkarpackiego. Jak mówi, Kuchciński bardzo angażował się w opracowywanie programów na rzecz wsparcia mniejszości ukraińskiej, ale przy tym dawał sygnały, które budziły wątpliwości względem jego postawy wobec UPA.

  – W 2000 roku, odbyły się uroczystości ku czci pomordowanych przez UPA w Birczy na Podkarpaciu. Okazało się, że Marek Kuchciński zabronił kompanii honorowej Wojska Polskiego uczestnictwa w tych obchodach. Jako poseł interpelowałem wtedy do ministra obrony i dostałem potwierdzenie, że to on podjął właśnie taką decyzję [kopię interpelacji można znaleźć na stronie Zapałowskiego – red.

  Zapytanie nr 2279

  do ministra obrony narodowej

  w sprawie braku kompanii honorowej Wojska Polskiego w uroczystościach ku czci poległych żołnierzy polskich w Birczy

  W dniu 14 lipca 2000 r. odbyły się uroczystości zorganizowane przez Radę Gminy w Birczy oraz organizatorów Światowego Zlotu Kresowian.

  Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika, że kompania honorowa WP, wystawiana przez Garnizon Przemyśl, dostała rozkaz zakazujący wzięcia udziału we wspomnianych uroczystościach. Uczestniczyli w niej zaś kombatanci biorący udział w obronie Birczy podczas 3 ataków zorganizowanych przez UPA.

  W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Kto podjął decyzję w Dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego zakazującą wzięcia udziału przez kompanię honorową WP w uroczystościach w Birczy?

  2. Czy obecna polityka wychowawcza Wojska Polskiego polega na tym, iż zabrania się uczestnictwa wojska pod pomnikiem, który symbolizuje śmierć kilkudziesięciu żołnierzy WP ochraniających ludność cywilną?

  3. Jak odnieść się do zapewnień kierownictwa MON o współpracy wojska ze społeczeństwem i władzami lokalnymi w sytuacji, gdy w uroczystości brali udział parlamentarzyści, starostwie oraz radni powiatowi i gminni?

  Poseł Andrzej Zapałowski

  Warszawa, dnia 19 lipca 2000 r.

  Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – z upoważnienia ministra –

  na zapytanie nr 2279

  w sprawie braku kompanii honorowej Wojska Polskiego w uroczystościach ku czci poległych żołnierzy polskich w Birczy

  Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na zapytanie pana posła Andrzeja Zapałowskiego w sprawie braku kompanii honorowej Wojska Polskiego w uroczystościach ku czci poległych żołnierzy polskich w Birczy (2279), uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

  Pozwolę sobie poinformować pana marszałka, że decyzja dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego o niewystawieniu kompanii honorowej z 14 Brygady Terytorialnej do zabezpieczenia uroczystości zorganizowanych przez Radę Gminy w Birczy i Światowy Zlot Kresowian podyktowana została przesłankami świadczącymi o wyraźnie politycznym charakterze tego przedsięwzięcia. Z sugestią w tym zakresie wystąpił wicewojewoda podkarpacki, którego opinia została poparta w konsultacjach z szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.

  Pragnę jednocześnie przywołać uwagę pana marszałka do faktu, iż w tym samym czasie w Zamościu trwały rozmowy premierów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy
  Nie muszę dodawać, że do osiągnięcia porozumienia w trudnych często sprawach niezmiernie ważny jest klimat stwarzany przez gospodarza takiego spotkania (…)

  Przekazując powyższe wyjaśnienia, pozwolę sobie wyrazić nadzieję, że uzna je pan marszałek za uzasadnione.

  Łączę wyrazy szacunku

  Sekretarz stanu

  Romuald Szeremietiew

  Warszawa, dnia 10 sierpnia 2000 r.

  http://www.zapalowski.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=2089:moje-interpelacja-w-sprawie-nielegalnych-pomnikow&catid=20:moim-zdaniem&Itemid=54

 3. Irena
  | ID: bab35617 | #3

  @ pani Eleonora. Ciekawe,ciekawe tresci przedstawila Pani w komentarzu..Do Birczy przeniosła sie moja znajoma,za mezem i opowiadała mi o zdarzeniach,które do dzisiaj pamietaja mieszkancy pieknej i zadbanej gminy.Dla nich, uroczystosci ku czci poległych żołnierzy polskich w Birczy jest prawie świetoscia. Sołtys tej Gminy, pan Wladek dba o oprawe wszelkich uroczystosci,ale czesto jest bezradny wobec wytycznych z centrali. Dzieki.Pozdrawiam

 4. Eleonora
  | ID: 5e33a6cc | #4

  @Irena

  Mniłość tego pana do ” partyzantki”
  ( niestety niepolskiej)
  jest powszechnie znana
  Jak podawał Nasz Dziennik:

  Stowarzyszenie Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich zażądało od posła PiS Marka Kuchcińskiego zwrotu orderu „za zasługi”, przyznanego mu przez prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę

  Wyróżnienie przemyskiego posła to wyraz wdzięczności „za znaczący osobisty wkład na rzecz rozwoju stosunków polsko-ukraińskich oraz wzmocnienie autorytetu Ukrainy w świecie”.

  Środowiska kresowe są oburzone faktem, że w kilka dni po wyróżnieniu Kuchcińskiego ustępujący prezydent Ukrainy nadał tytuł bohatera tego kraju Stepanowi Banderze, przywódcy OUN-UPA – formacji, która mordowała Polaków.
  W ocenie autorów listu, honorując Banderę, Juszczenko „napluł w twarz” wszystkim Polakom.

 5. Anonim
  | ID: 9f32823e | #5

  Eleonora pluje w twarz wszystkim Polakom na co dzień, chwaląc bezustannie Rosję, kagiebistę Putina i zbrodnicza przeszłość PRL, z jej woskowymi zdrajcami na czele. Bezczelność tej agentki wojskowych służb informacyjnych przekracza wszelkie granice przyzwoitości!

 6. Anonim
  | ID: 5833b306 | #6

  Właśnie postanowiłem zmienić parafię.

 7. Eleonora
  | ID: 4ffb160f | #7

  @Anonim

  Ciekawe o jakiej przyzwoitości pan myśli broniąc chwalce banderyzmu?!
  Ciekawe kto tutaj ” pluje w twarz Polakom”
  Pan i jego partyjni towarzysze, przeflancowani teraz na obrońców Bandery
  Czy niezgadzający się z wami tak zwanymi” niezłomnymi?”
  Niech pan więcej pisze,
  bo im więcej tym głupiej :)

Komentarze są zamknięte