W numerze najaktualniejsze tematy, rozmowy z autorytetami, kulisy nieznanych szerzej spraw!
W styczniowym numerze „WPISU” zajmujemy się m.in. polityką polską, włoską i europejską, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego, jak zwykle przypominamy ważne wydarzenia historyczne, przybliżamy sylwetkę bł. papieża Jana XXIII, wspominamy śp. Wojciecha Kilara, podejmujemy aktualne, ważne dla Polaków tematy.
Śmierć Poczty Polskiej – Leszek Sosnowski ujawnia kulisy przetargu, w wyniku którego listy z prokuratury i z sądu odbieramy… w kioskach, a zdaniem przewodniczącego pocztowej „Solidarności” Bogumiła Nowickiego Poczta Polska będzie musiała zwolnić kilka tysięcy pracowników!
Pokory, pokory, pokory! Dobry papież Jan – Jolanta Sosnowska przedstawia mało znaną postać bł. Jana XXIII, który wraz z bł. Janem Pawłem II zostanie kanonizowany 27 kwietnia. Biograficzny artykuł, przywołujący liczne fragmenty „Dziennika duszy” tego Następcy św. Piotra, przybliża drogę do świętości Ojca Świętego, który zwołał przełomowy dla Kościoła Sobór Watykański II.
O chorobie Rzeczypospolitej, która pochodzi z niezgody domowej – obszerny fragment wystąpienia bp. Antoniego Pacyfika Dydycza podczas prezentacji w Sejmie uwspółcześnionej wersji „Kazań sejmowych” ks. Piotra Skargi. Hierarcha wnikliwie analizuje kazanie trzecie, w piękny sposób objaśniając kontekst historyczny i myśl jezuickiego Kaznodziei.
Bieda i ekologia? Tylko bieda… – o bulwersującej sprawie Zakładu Recyklingu Akumulatorów założonego w pięknej miejscowości Korsze na Mazurach pisze Paweł Stachnik. Fascynujący reportaż, opis tła sprawy, rozmowy z zagrożonymi zatruciem ołowiem mieszkańcami, żmudne szukanie informacji u urzędników – tego nie pokazano w telewizji!
Naród źle zagłosował 4 czerwca 1989 – prof. Andrzej Nowak i Leszek Sosnowski rozmawiają o tym, czy, zgodnie z zachętami władz, mamy co świętować 4 czerwca. W zamieszczonej w tym numerze pierwszej części rozmowy prof. Nowak przybliża realia tamtych „częściowo wolnych” wyborów i przypomina także wcześniejsze wydarzenia, które doprowadziły do zawiązania okrągłego stołu i zmiany reguł wyborczych.
Mocarstwo wolności – historyk dr Robert Kościelny przedstawia drogę Królestwa Polskiego do wielkości, a także dzieje rywalizacji Jagiellonów z Habsburgami o prymat w Europie Środkowo-Wschodniej. Mało kto dziś pamięta, że w XV i na początku XVI w. władcy z dynastii Jagiellonów panowali na Litwie, w Polsce, w Czechach i na Węgrzech.
70 lat temu Sowieci zabrali nam Kresy – 70 lat temu, w styczniu 1944 r., Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę z Polską. Sowieci traktowali wschodnie województwa Rzeczypospolitej jak swoją własność. By zamanifestować niezbywalne prawa Polski do tych ziem, Armia Krajowa rozpoczęła realizację przygotowywanej od dawna Akcji „Burza”. Jej przebieg okazał się jednak tragiczny…
Wojciech Kilar: Piszę muzykę, jaką sam chciałbym słyszeć – nigdy wcześniej niepublikowana relacja ze spotkania z niedawno zmarłym wybitnym kompozytorem, jakie miało miejsce 19 października 1987 r. podczas VIII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie.
Kaligula po Polsce hula – mgr Kąkretny w swym comiesięcznym felietonie wskazuje na zaskakujące podobieństwa pomiędzy cieszącym się niezbyt pochlebną sławą cesarzem rzymskim a dzisiejszą władzą w Polsce.
Do Europarlamentu jak na krucjatę – w cyklu „Szczer(ski)e rozmowy” Leszek Sosnowski pyta posła prof. Krzysztofa Szczerskiego m.in. o znaczenie Parlamentu Europejskiego, dominującą w nim ideologię i reprezentujących tam Polskę posłów oraz kryteria doboru kandydatów przed zbliżającymi się wyborami.
Unia Europejska finansuje przemysł aborcyjny – rozmowa z Carlo Casinim, włoskim europosłem, przewodniczącym włoskiego Ruchu dla Życia, byłym sędzią Sądu Najwyższego, o problemie aborcji w Europie.
Słodka sól i słony cukier – o mieszaniu pojęć, ekspansji feminizmu i ideologii gender oraz fałszywie rozumianym równouprawnieniu pisze Ewa Rejman, młoda aktywistka ruchu pro life.
Prorocze słowa kardynałów Wojtyły i Ratzingera – Czesław Ryszka przypomina prorocze wypowiedzi sprzed lat dwóch przyszłych papieży na temat przyszłości Kościoła: prześladowań, jakie go czekają i ataków, jakie będzie musiał odeprzeć.
Jasnogórska Pani z odsieczą dla życia – relacja z wielkiej peregrynacji po całym świecie, jaką od 2012 r. odbywa kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pod hasłem obrony życia nienarodzonych.
Berlusconi szykuje się do bitwy – rozmowa z Alberto Michelinim, przyjacielem Silvio Berlusconiego, towarzyszem Jana Pawła II, politykiem chadeckim, o meandrach włoskiej polityki i przyszłości byłego premiera Berlusconiego.
Polak wyhodował mini kiwi – artykuł o nowych owocach wyhodowanych przez badacza z warszawskiej SGGW, które mogą stać się dużą szansą dla polskich rolników i sadowników.
Krzyżówka z nagrodami, liczne promocje i rabaty dla Czytelników.
Zapraszamy do lektury! Kto czyta „WPiS”, rozumie więcej!
Miesięcznik Kulturalny „WPiS. Wiara, Patriotyzm i Sztuka” (www.e-wpis.pl) ukazuje się od 2010 r. Obecnie jego nakład to już 40 000 egz. i – 72 strony interesujących, ambitnych artykułów. Publikują u nas m.in. prof. Andrzej Nowak, Adam Bujak, bp Antoni Pacyfik Dydycz, ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Krzysztof Ożóg, prof. Krzysztof Szczerski.
Redakcja „WPiS-u” kładzie duży nacisk na szatę graficzną i jakość edytorską czasopisma, dba o różnorodność formy – obok wywiadów czy reportaży znaleźć w nim można również komentarze i dyskusje, konkursy i krzyżówkę. Piszemy o bieżących wydarzeniach społecznych, politycznych i gospodarczych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wiele miejsca poświęcamy życiu Kościoła, naszej historii i kulturze. Rozmawiamy z ludźmi, którzy wykazują się postawą moralną i obywatelską.