Będą rozdawać odblaski w Opolu [wideo]

Niezależna Gazeta Obywatelska3

Odblaski poster (2a)Zimą zmrok zapada szybko. Często zdarza się mgła, śnieżyca albo dym z kominów płożący się po drogach. Dla pieszych chodzących po słabo oświetlonych poboczach i przejściach, rowerzystów, rolkarzy, joggerów, nordic walkerów, a w szczególności dla dzieci szkolnych oznacza to utratę widoczności na drodze.

W związku z pogorszoną widocznością zimą częściej niż zwykle dochodzi do wypadków zupełnie niezamierzonych przez kierowców. Pamiętajmy, że samochody zimą mają też dłuższą drogę hamowania z uwagi na śnieg, gołoledź albo nawet po prostu mokrą jezdnię. Jeśli kierowcy zobaczą nas w ostatniej chwili, mogą nie zdążyć wyhamować. Dajmy im oraz sobie samym szansę!

Przykłady tytułem wstępu

„Rowerzysto, jak Cię widzą, tak Cię piszą”

„Pieszy, jak Cię widzą, tak Cię piszą”

Nasza akcja

Obserwując zatrważającą liczbę nieoświetlonych rowerzystów (potocznie zwanych „Batmanami”), my aktywni opolanie wychodzimy im śmiało naprzeciw.

Dzięki naszym sponsorom, firmom Restal z Opola i Aplikuz z Graczy, działającym w branży produkcji m.in. oznakowania pionowego, konstrukcji wsporczych i urządzeń bezpieczeństwa ruchu z wykorzystaniem folii odblaskowych, stworzyliśmy całą serię pożytecznych gadżetów odblaskowych. Sponsorzy ochoczo przystąpili do akcji i dostarczyli nam tyle materiałów, że chętnie zorganizujemy zajęcia z ich wykorzystaniem w trzech pierwszych szkołach Opola lub podopolskich gmin, które się do nas zgłoszą.

Zapraszamy zwłaszcza szkoły usytuowane w miejscowościach lub w dzielnicach Opola bez dobrych i bezpiecznych i oświetlonych chodników, np. w okolicach ul. Budowlanych, Marka z Imielnicy czy Strzeleckiej. Mogą też się zgłosić np. domy opieki nad dzieckiem, kluby sportowe i inne instytucje czy organizacje dla dzieci i młodzieży. Nauczycielka z kwalifikacjami pokaże kilka własnych pomysłów i pomoże wykonać piękne i oryginalne odblaski, możliwe jest też zorganizowanie konkursu na najciekawszy odblaskowy gadżet tematyczny.

Szczegóły

Przede wszystkim jednak będzie nas można spotkać w okolicach Kamionki Bolko i na Bulwarze Nadodrzańskim za wiaduktem przy ul. Korfantego, pierwszy termin w sobotę 7 grudnia 2013 w porze poobiedniej. Będziemy także z klubem rowerowym Rajder w niedzielę 8 grudnia o godz. 10:00 na pl. Mickiewicza, skąd grupa ta ma zwyczaj wyjeżdżać na wycieczki. W razie odwołania ze względu na pogodę i o szczegółach kolejnych okazji zdobycia odblasków będziemy informować na Facebooku (www.facebook.com/elfy.bolko).

Rozdawane przez nas za darmo gotowe arkusiki o różnych rozmiarach, kolorach i kształtach można przykleić na stałe na rower: na ramy, błotniki, kierownicę, szprychy, pedały. Pasują też, oczywiście, na kaski, bidony, plecaki, sakwy, bagażniki, rowerowe foteliki dla dzieci, tornistry, kijki do nordic walking, ochraniacze do kolan i łokci dla rolkarzy, wózki dziecięce i sprzęt dla niepełnosprawnych. Można je dowolnie przycinać, kształtować, dodawać napisy flamastrem niezmywalnym, itp. Produkujemy też proste opaski na nadgarstki i kostki, usztywnione paskami wyciętymi z butelek PET, szprychówki, przypinki oraz przywieszki. Te ostatnie wyszły także w naszej gwiazdkowej edycji, w kształcie choinek bożonarodzeniowych z bombkami i mamy nadzieję, że do końca zimy będą z dumą noszone przez wszystkie dzieci. Odblaski można ostrożnie naklejać na odzież, ale na krótki czas (ze względu na klej mogący pozostawić ślady po dłuższym stosowaniu na tkaninach).

Odblaski będzie można zdobyć nieodpłatnie. Jeśli spotkają Państwo kogokolwiek sprzedającego podobne odblaski za pieniądze, to nie będzie nasz partner.

Nie tylko odblaski

Mówimy tyle o odblaskach – ale czy one same wystarczą zimowymi wieczorami? Porównajmy jeszcze raz, jak nas widzą z tyłu nocą, gdy mamy tylko lampkę, tylko odblaski lub oba naraz:

„Doceń odblaski”

http://www.youtube.com/watch?v=MoapcYgMVAo

Jak widać, dla rowerzystów jest nieodzowne posiadanie ZARÓWNO oświetlenia, jak i odblasków. Mało tego: abyśmy byli zauważalni w każdej sytuacji, także na zakrętach i przy dużej różnicy prędkości między nami a innymi pojazdami, powinniśmy pokryć jak największą powierzchnię roweru i własnej osoby odblaskami, pamiętając nie tylko o białych odblaskach z przodu i czerwonych z tyłu, ale także niezmiernie istotnych odblaskach z boku barwy żółtej samochodowej (co najmniej 1 odblask na każde koło, a także dodatkowe np. szprychówki, naklejki na bok kasku).

Jeżeli korzystamy jedynie z kamizelki odblaskowej bez rękawów, to należy koniecznie wyposażyć się w opaski odblaskowe na oba nadgarstki (do sygnalizacji skrętu) i obie kostki (widać je w ruchu i są najlepiej widocznymi odblaskami podczas mgły). Niezłym elementem są szelki odblaskowe, niezasłaniające naszej ukochanej i modnej, ale niezbyt bezpiecznej nocą ciemnej garderoby.

Wybierane odblaski powinny być dobrej jakości. Mikroreplikowany typ 2 High Intensity Grade i mikropryzmatyczny typ 3 Diamond Grade są najlepsze i najbardziej trwałe, choć także typ 1 nowej generacji – niemetalizowana folia Engineer Grade – doczekał się już ulepszeń).

Nawet jeśli mamy komplet odblasków, nie wolno zrezygnować z oświetlenia roweru. Światła przy rowerze – białe z przodu i czerwone z tyłu – są niezwykle ważne, nie tylko dlatego, że wymaga tego prawo, lecz także dla bezpieczeństwa. Trzeba je stosować nie tylko na jezdni, ale także na drogach dla rowerów, ciągach pieszo-rowerowych oraz gdy warunkowo korzystamy z chodnika. Prosimy pamiętać, że światło rowerowe jest potrzebne nie tylko po to, żeby widzieć drogę, ale także żeby być widocznym. Widzieć nas muszą także mijani piesi i inni rowerzyści.

Trzeba często sprawdzać, czy światła działają wystarczająco mocno i mieć przy sobie zapasowe urządzania oraz komplet baterii. Dobrze na zimę wyposażyć rower w lampkę, która działa niezależnie od naszej prędkości, nawet podczas postoju. Lampy starego typu na dynamo tego nie zapewniają. Należy pamiętać, że przy niższych temperaturach wydajność baterii znacznie spada. Odnośnie pieszych: nie jest wcale złym pomysłem wyposażenie siebie lub dziecka w lampkę czołową, mimo że prawo tego nie nakazuje.

Sytuacje awaryjne

Co jednak począć, jeśli znaleźliśmy się daleko od domu bez odblasków i zapadł zmierzch? Najlepiej takiej sytuacji unikać, ale skoro stało się – załóżmy na wierzch jak najjaśniejszą odzież. Nawet „obciachowe” żółte szorty czy biała podkoszulka, wyłożone na wierzch, albo różowa chustka powiewająca u szyi dodadzą nam widoczności – a więc mogą nawet uratować nam życie w krytycznej sytuacji. Telefon komórkowy z funkcją latarki lub zaświeconym pustym białym ekranem na SMS-a także spełni częściowo rolę odblasku.

Oto dodatkowe argumenty za odblaskami:

„Prędzej ja kupię noktowizor, niż Batman oświetlenie”

http://www.youtube.com/watch?v=jTNkJ8uQj7Y

Odblaski także dla pieszych i nawet w oświetlonym mieście:

„Bajka o pieszych”

http://www.youtube.com/watch?v=0KP-rYLwUwY

„Widoczność pieszych w nocy w jasnych i ciemnych ubraniach”

http://www.youtube.com/watch?v=h8nyNaOpWqg

Więcej na temat obowiązkowego wyposażenia rowerów w Polsce:

http://wrower.pl/prawo/zmiany-w-prawie-dla-rowerzystow-z-2012-roku-wyposazenie-roweru-2013,5558.html

Ważna uwaga

Pamiętajmy: zapewnienie sobie widoczności jest nieodzowne, ale nie jest jednoznaczne z pełnią bezpieczeństwa. Bardzo wiele zależy od zachowania wszystkich uczestników ruchu drogowego wobec siebie nawzajem i od dostosowania prędkości i stylu jazdy do warunków na drodze.

Zapraszamy do kontaktu bezpośrednio z nami w komentarzach, ewentualnie na www.elfy-bolko.webs.com albo www.facebook.com/elfy.bolko.

 1. Elżbieta Flisak
  | ID: 2337216a | #1

  UWAGA TERMINY!
  Wszystko wskazuje na to, że zły wiatr Xawery pogmatwa nam szyki w sobotę i w związku z tym przenosimy rozdawanie odblasków na niedzielę 8 grudnia.

  I tak:
  o godz. 10:00 na pl.Mickiewicza przyłączymy się do Rajdera (wycieczka),
  w godz. poobiednich będziemy dostępni na Bulwarze za mostem ul. Korfantego (dyżur).

  Zapraszamy!

 2. Elżbieta Flisak
  | ID: 2337216a | #2

  Ostateczne godziny: jutro niedziela 8 grudnia o godz. 10:00 pl. Mickiewicza i w godz. 14:30-15:30 na Bulwarze Nadodrzańskim. Zaczniemy za mostem przy Korfantego i będziemy się przesuwać ku kamionce Bolko. Można nas poznać po odblaskowej tabliczce na rowerach.

 3. Elżbieta Flisak
  | ID: 2337216a | #3

  Następny termin rozdawania odblasków: niedziela 22 grudnia 2013 w godz. 15:30-16:30 w okolicach CH Turawa Park, os. Medyk i wzdłuż drogi dla rowerów przy ul. Wygonowej oraz sąsiednich ulic. Będziemy wypatrywać rowerzystów, nordic walkerów, rodziców z wózkami i wszelkich innych osób, które lubią jeździć na rowerze i wędrować w te strony. Dla dzieci mamy specjalne przywieszki-choinki (do wyczerpania zapasów). Państwo niech też nas wypatrują.

Komentarze są zamknięte