Franciszkanizm w poezji Młodej Polski

Redaktor Obywatelski1

skanowanie0008Na rynku wydawniczym pojawiła się nowa książka na temat franciszkanizmu. Tym razem w poezji Młodej Polski. Autorem „Modlitwy, zachwytu i pokory” jest dziennikarz Polskiego Radia Kielce dr Ryszard Koziej. Redaktor zafascynowany osobą św. Franciszka z Asyżu opisuje duchowość franciszkańską.

Pisze o franciszkaniźmie w literaturze, w świadomości młodopolan, w poezji Jana Kasprowicza, Leopolda Staffa, Ludwika Marii Staffa, Bronisławy Ostrowskiej i Tadeusza Micińskiego.

„Celem niniejszej pracy jest próba opisu tego ożywienia w kulturze polskiej, a ściślej wyraźnego oddziaływania franciszkanizmu na poezję przełomu XIX i XX w.” – podkreśla Ryszard Koziej.

Jego zdaniem franciszkanizm w tym czasie stał się ważnym głosem w dyskusjach dotyczących kształtowania poglądu na świat.

„Analiza młodopolskiego poetyckiego franciszkanizmu jest swego rodzaju spojrzeniem na <dziś> poprzez przypomnienie <wczoraj>” – zaznacza.

Red. Koziej wyznaje, że fenomen franciszkanizmu polega między innymi na tym, że postawa życiowa asyskiego Biedaczyny stała się modelem duchowości w ogóle, wzorem odnajdywania harmonii człowieka i świata.

„To właśnie duchowość Franciszka sprawiła, że jest on niejako <świętym ponadwyznaniowym>, mógł i może być akceptowanym przez wyznawców innych, od katolickiej religii, a także ludzi odrzucających światopogląd religijny” – dodaje.

„Książa ta przynosi znakomitą porcję wiedzy o poezji tamtego czasu i jej – poprzez franciszkanizm – religijnym zakorzenieniu, o szerokich kontekstach kulturowych, religijnych, artystycznych i estetycznych” – pisze z kolei prof. Zenon Ożóg.

„Autor [dysertacji doktorskiej] prowadzi uporządkowany, klarowny, erudycyjny wywód, bez zbędnych komentarzy i mnożenia odsyłaczy (…). Całość opatrzona została stosunkowo obszerną bibliografią przedmiotową i podmiotową” – docenia dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Ryszard Koziej (l. 50) jest dziennikarzem radiowym, doktorem nauk humanistycznych, literaturoznawcą, recenzentem literackim i teatralnym, autorem programów kulturalnych, reportaży i audycji dokumentalnych w Polskim Radiu Kielce. Publikuje w „Świętokrzyskim KwartalnikuLiterackim”. Autor kilku reportaży radiowych, których bohaterowie świadomie, bądź nie, żyją w duchu ideałów franciszkańskich.

Książkę wydali w „Apostolicum” kieleccy pallotyni z Karczówki. Jak zapewnia rektor klasztoru ks. Jan Oleszko SAC, „książka otwiera serię wydawniczą „Dialogi”. A zakonnik podziela zdanie autora publikacji, że św. Franciszek z Asyżu jest postacią „świętego ponadwyznaniowego”.

o. Jan Maria Szewek

skanowanie0008

  1. Irena
    | ID: 0e8b8dbf | #1

    Zapewne książka będzie ciekawa,bo i św.Franciszek to postać wyjątkowa.Warto kupić i czytać w czasie urlopu.Ale nie na plaży.

Komentarze są zamknięte