Jeżeli ktoś zaczyna być sfrustrowany sytuacją w jakiej się znalazł i nie ma pomysłu na siebie, a przede wszystkim nie widzi perspektywy wyjścia z pewnego stanu inercji politycznej, bez wizji i koncepcji rozwoju zaczyna popełniać proste błędy. I to przydarzyło się ostatnio Platformie Obywatelskiej, Solidarnej Polsce i lokalnej Razem dla Opola Czytaj więcej…
Kącik literacki NGO: Nie lubię dużych miast
1To miasto jest stanowczo zbyt gęsto upchane ludźmi. Za małe, nie tyle dla nich dwóch, bo dwóch by się jeszcze zmieściło, ale dla tych tysięcy deptaczy – mieszkańców, turystów studentów i meneli, jest stanowczo za małe. Czytaj więcej…
Po co nam państwo?
6Najbardziej niepokojące jest to, że pytanie po co nam państwo, zadają obywatele III RP. Zadają je w sposób tak beztroski, że u naszych tradycyjnych sąsiadów musi budzić to nie tyle zdziwienie, co śmiech i pogardę. Czytaj więcej…
Wojna Platformy ze związkami zawodowymi
1. Do niedawna jeszcze spory rządu ze związkami zawodowymi, toczyły się na Komisji Trójstronnej w poprzedniej kadencji kierowanej przez wicepremiera Pawlaka w obecnej przez ministra pracy Kosiniaka-Kamysza. Czytaj więcej…
Subiektywny przegląd tygodnia: Politycy PO i „Solidarność”
Politycy Platformy Obywatelskiej w regionie opolskim zdecydowali się podjąć bardzo poważne kroki, wobec wystąpienia na kongresie PiS przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy. Czytaj więcej…
Teatrzyk Zielony Śledź: Mów mi geniusz
1Dworzec Gdański w Warszawie wsławił się masowym wyjazdem pewnej części obywateli PRL-u po marcu 1968. Mało kto jednak wie, że już wcześniej było to miejsce wyjątkowe. W tamtejszym bufecie można było niekiedy dostać świeżutką bułkę z masłem i szynką i w dodatku nawet bez kolejki. Czym była szynka w tamtych czasach, niech świadczy fakt, że sam Gomułka się na niej przejechał. Czytaj więcej…
Taormina – kawałek raju na ziemi z widokiem na Etnę
1Sycylia to wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym między Europą a Afryką. Łatwo się nią zachwycić zwłaszcza, gdy pierwszym miejscem, które się zobaczy będzie Taormina. Najwybitniejszy niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe twierdził, że Taormina to najwspanialsze dzieło sztuki i natury, kawałek raju na ziemi. Czytaj więcej…
Kartka z kalendarza: dziś mija 264. rocznica urodzin Jana Jaśkiewicza, polskiego lekarza, chemika, przyrodnika i pioniera baloniarstwa
Jan Dominik Piotr Jaśkiewicz urodził się 6 lipca 1749 r. we Lwowie w rodzinie ormiańskiej. Był doktorem medycyny Uniwersytetu Wiedeńskiego (1775 r.) i nadwornym lekarzem Czytaj więcej…
Lewicowa logika, islamizacja a misja dziennikarska
4Świat chrześcijański jest obecnie w stanie wojny – i nie są to jedynie puste słowa. Nadchodzi do Europy wiosna muzułmańska, która skończyć się może (i to w niedługim czasie) ponownym krzyżowaniem. Media lewicujące jednak, omijają skrzętnie ten temat. Czytaj więcej…