Kartka z kalendarza: dziś mija 60. rocznica powołania Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”

Niezależna Gazeta Obywatelska10

Zespół ŚląskDroga do dzisiejszej wielkości Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”  rozpoczęła się 1 lipca 1953 roku. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”. Biorąc pod uwagę dzisiejsze bogactwo repertuaru, niezliczone nagrody i ponad 120 koncertów wykonywanych corocznie – widać wyraźnie jak bardzo Zespół pracował nad kontynuacją wieloletniego dążenia do perfekcji i najwyższej maestrii. Te dwa pojęcia były zawsze hasłem przewodnim kilku pokoleń wspaniałych pedagogów i tysięcy młodych ludzi, dla których „Śląsk” był pasją i sposobem na życie. Dzięki nim miano ambasadora polskiej kultury oraz propagatora jej ludowego wymiaru jest w pełni zasłużone.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą działania Zespołu jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.

Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów.

Obecnie w repertuarze Zespołu znajduje się kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Dynamika aktywności artystycznej daje obraz instytucji dążącej do nowoczesności w działaniu. Korzystając z dobrodziejstw nowoczesnego marketingu, Zespół porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej dając wyraz doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego.
Od 2005 roku działa Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej, które w ramach programowej działalności edukacyjnej Zespołu, doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwach artystycznych Regionu. Samodzielny dział Zespołu „Śląsk” – Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej – zajmuje się promocją dorobku Zespołu poprzez działania edukacyjne i stwarzanie warunków żywego kontaktu z regionalnym dorobkiem kulturowym. Działalność Centrum ciągle się rozwija. Liczne konferencje, spotkania integracyjne firm, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno – taneczne dla szkół, wycieczki, Letnia Szkoła Artystyczna (nauka tańców narodowych i ludowych, tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne), Przegląd Piosenki Dziecięcej im. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”, Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny – to tylko niektóre z działań. Rozwinęła się działalność wydawnicza. Systematycznie, pod egidą „Śląska”, pojawiają się wydawnictwa książkowe dokumentujące działalność Zespołu oraz książki sławiące bogactwo kultury narodowej, z jej ludowymi korzeniami.

Zespół „Śląsk” zyskał możliwości pełnego wykorzystania swojego potencjału merytorycznego i rozwija całą paletę działań edukacyjnych. Wciąż poszerza i doskonali bogatą działalność programową.

Za swoją działalność Zespół „Śląsk” był wielokrotnie nagradzany. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat Zespół otrzymał tak prestiżowe wyróżnienia jak: Platynowa Płyta za album „Karolinka” (2008), Nominacja do nagrody Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – TOTUS 2008, w kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, Złota odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2008), Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji „Ambasador Spraw Polskich” (2009), „Skrzydła Merkurego” – za promocję kultury polskiej i międzynarodowej na świecie (2009), Nagroda im. Stanisława Ligonia (2009), Złoty Medal Akademii Polskiego Sukcesu (2009) czy „Lux ex Silesia” – nagroda Metropolity Katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia (2009).

Klasa wykonawcza „Śląska” zyskuje uznanie innych narodów, jest także wspaniałym spoiwem kraju z Polonią rozsianą po wszystkich zakątkach świata. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to jedna z najlepiej rozpoznawanych polskich marek artystycznych.

Za: http://www.zespolslask.pl/pl/o-zespole/historia/

 1. Irena
  | ID: 3a94d0ae | #1

  Gratuluje Jubileuszu 60 lecia.Wspaniały zespół.Warto zobaczyć występ. Zachłysnąć się pięknymi głosami,urodą,strojami i repertuarem. Jest polskim ambasadorem kultury na świecie. Życzę dalszych sukcesów.

 2. svatopluk
  | ID: b3b56ca2 | #2

  Repertuarem powstałym na zlecenie władz PRLu.

 3. Irena
  | ID: ab96d119 | #3

  @svatopluk. Nie znasz repertuaru,to się zapoznaj. Spiewali i śpiewają mnóstwo polskich piosenek. Koncertują po całym świecie,wyciskając łzę niejednemu rodakowi zza Wielkiej Wody .A władza PRL-u, nie podobała się Tobie? Tobie tutaj dobrze,Możesz się czepiać bez pokrycia.

 4. svatopluk
  | ID: b3b56ca2 | #4

  Coś mało tych ludowych piosenek w repertuarze.
  A i stroje troche dziwne. Moja prababcia jako zamężna kobieta nosiła inne.

 5. kominiarz
  | ID: 31f13f80 | #5

  Wiadomo ,że co dla niektórych zespół „Śląsk” nie byłby obiektem krytyki, gdyby jego występy nie były w duchu polskim ,a jego repertuar był na zamówienie Mniejszych Niemców i zamiast „szła dzieweczka do laseczka” śpiewano – „maine heimat” wysępując w bawarskich gaciach. No ale jest na to rada => kierunek Bawaria i arrivederci roma ,jak to Halina Kiepska mawia. Bilet w jedną stronę najlepiej i wracajcie ale jako turyści. Zapraszamy wtedy na wystepy polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Osobiscie wam nawet wtedy postawię tablicę „Gäste herzlich willkommen” -:)

 6. svatopluk
  | ID: b3b56ca2 | #6

  Podobno Hitler tez chciał wysiedlić Polaków ze swoich stron rodzinnych, gdzie mieszkali od pokoleń. Nie podobała mu sie ich „dziwna” i obca tożsamość. Znalazł im nawet piękną kraine za Uralem.

 7. kominiarz
  | ID: 31f13f80 | #7

  @svatopluk
  Czekałem tylko na to, kiedy wypalisz ze swoim ziomalem Hitlerem i jak widać nie zawiodłem sie -:) Jednak bliska koszula ciału, aż się klei. Z tym, że między tym co ja napisałem, a twoimi ziomkami jest taka różnica ,że twoi ziomale wysiedlali na siłę i mordowali tych którzy im się nie podobali, a ja mówię: jak ci się Polska nie podoba to wypier…j i nie wracaj ,a jak już to jako mile widziany turysta -:) Arrivederci roma. Tam możesz sobie plugawić Polskę i nikomu z pewnością nie bedzie to przeszkadzać. Tutaj morda w kubeł. To by bylo na tyle grzeczności z mojej strony. Trafiłeś na mój dobry dzień :) Ich grüße herzlich.

 8. Irena
  | ID: ab96d119 | #8

  @ kominiarz.Miłych snów po miłych zwrotach.

 9. svatopluk
  | ID: c3df084e | #9

  Naczytał sie taki przed snem „Mojej walki” i teraz bredzi.

  A kogo wypędzisz jako następnych? Polaków którzy popieraja niewłaściwą partię lub jeżdzą na wakacje do niewłaściwych krajów?

 10. Anonim
  | ID: a069323e | #10

  no naprzykład @svatopluk

Komentarze są zamknięte